ΕΡΕΥΝΑ

Submenu

ECOCEMENT- A Novel Bio-Mimetic Technology For Enzyme-Based Microbial Carbonate Precipitation Through The Revalorization Of Industrial Waste As Raw Materials, In Order To Produce Eco-Efficient Environmental Cement

Πρόγραμμα: FP7-ENV-2011-ECO-innovation-twostage

Τίτλος: ECO-CEMENT – New microbial carbonate precipitation technology for the production of high strength

Διάρκεια: 35 μήνες (ξεκίνησε τον Απρίλιο του 2012)

Το Πανεπιστήμιο Νεάπολις συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Seventh Framework Programme for Research (FP7) με τίτλο: “ECO-CEMENT-Νέα μικροβιακή τεχνολογία κατακρήμνισης για την παραγωγή υψηλής αντοχής, οικονομικό και οικολογικό τσιμέντο.

Το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα ECO-CEMENT θα επιτρέψει την ανάκτηση πολύτιμων πόρων από τη βιομηχανία, τη δέσμευση του CO2 (δεδομένου ότι το 5% των παγκόσμιων εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα προέρχεται από την παραγωγή του τσιμέντου) και τη μετατροπή δομικών προϊόντων σε οικολογικό τσιμέντο, που μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην κατασκευή νέων υλικών με νέες περιβαλλοντικές εφαρμογές προκειμένου να μετριαστούν οι απειλές προς το περιβάλλον, που προέρχονται από τις εκπομπές αερίων του θερμοκηπίου και τη διαχείριση των αποβλήτων.

Το Πρόγραμμα ECO-CEMENT επικεντρώνεται σε μία από τις πλέον υποσχόμενες εναλλακτικές λύσεις για την παραγωγή ενός υποκατάστατου τσιμέντου Portland: “Προκαλείται Μικροβιακή καταβύθιση ανθρακικού ασβεστίου (MICP)” με τη χρήση των ουρολιτικών βακτηρίων. Αυτά τα βακτήρια είναι ευρέως διαθέσιμα στο έδαφος και το φυσικό περιβάλλον, μπορεί να ελέγχονται εύκολα και έχουν την ικανότητα να παράγουν τσιμέντο με ένα συγκριτικά πολύ ταχύτερο ρυθμό.

Συμμετέχοντες:

• GRUPO ESSENTIUM, SPAIN ,(συντονιστής του Προγράμματος) ευρωπαϊκή εταιρεία στον κλάδο τσιμέντου που στοχεύει στην αειφορική διαχείριση του τσιμέντου και δραστηριοποιείται και στον τομέα της ενέργειας (ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, επεξεργασία νερού) και την έρευνα (R & D) με έδρα Μαδρίτη.
  • FRAUNHOFER-GES ELLSCHAFT ZUR FOERDERUNG DER ANGEWANDTEN FORSCHUNG E.V., GERMANY, ερευνητικός μη κερδοσκοπικός οργανισμός Fraunhofer Society (FhG) που ιδρύθηκε το 1949 και περιλαμβάνει 60 Ινστιτούτα Fraunhofer με 18 000 υπαλλήλους σε 40 πόλεις της Γερμανίας καθώς και ερευνητικά κέντρα και γραφεία στην Ευρώπη, τις ΗΠΑ και την Ασία.
  • SOLINTEL, SPAIN, υψηλής τεχνολογίας συμβουλευτική εταιρεία εξειδικευμένη στα θέματα μηχανικών στην Ισπανία.
  • ICVBC of the CNR, ITALY, rΕρευνητικό Κρατικό Ινστιτούτο ICVBC – Istituto per la Conservazione e la Valorizzazione dei Beni Culturali (Ινστιτούτο για τη Διατήρηση και Ενίσχυση της Αξίας της Πολιτιστικής Κληρονομιάς) της CNR (Consiglio Nazionale delle Ricerche) που ιδρύθηκε το 2001 με τη συγχώνευση των CNR για τη «Μελέτη των αιτιών της φθοράς και των μεθόδων για τη διατήρηση των έργων της τέχνης», που είχαν ιδρυθεί το 1970 στη Ρώμη, το Μιλάνο και τη Φλωρεντία.
  • DW EcoCo, IRELAND,Εταιρεία Συμβούλων και Μηχανικών Delap & Waller EcoCo σε θέματα σχεδιασμού και κτηριακών κατασκευών και ακινήτων σε βιομηχανίες με περιβαλλοντική προσέγγιση. Η DW EcoCo είναι μέρος της ομάδας Delap & Waller ιδρύθηκε το 1911 και παίζει καθοριστικό ρόλο στον τομέα των κατασκευών και της ανάπτυξης στην Ιρλανδία και στο Ηνωμένο Βασίλειο.
  • Νεάπολις Πανεπιστήμιο της Πάφου,

Χρηματοδότηση:

Το πρόγραμμα χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση με συνολικό ποσό προϋπολογισμού 261112 €. Η συμμετοχή του Πανεπιστημίου Νεάπολις είναι 45,924 € όπου 37,662 € προέρχονται από χρηματοδότηση από την ΕΕ.