1ος ΠΑΓΚΥΠΡΙΟΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΛΑΟΓΡΑΦΙΑΣ

Back 31 January 2017

Ο Λαογραφικός Όμιλος «Κτήμα» Πάφου, στα πλαίσια των δραστηριοτήτων του για διατήρηση και διάδοση της πολιτιστικής μας κληρονομιάς, προκηρύσσει διαγωνισμό λαογραφίας σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφου με σχετική έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού, ανάμεσα στους μαθητές και τις μαθήτριες της Δημοτικής, Μέσης, Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης (ιδιωτικής και δημόσιας), και των σχολείων της παροικίας στο Λονδίνο.

Θα δοθούν τα ακόλουθα βραβεία:

• Για μαθητές Δημοτικής Εκπαίδευσης (τρία βραβεία, ένα για κάθε θεματική ενότητα, €200.- έκαστο)
    Χορηγός: Λαογραφικός Όμιλος ΚΤΗΜΑ
  • Για μαθητές Μέσης Εκπαίδευσης – γυμνασιακού κύκλου (τρία βραβεία, ένα για κάθε θεματική ενότητα, €300.- έκαστο).
    Χορηγός: Συνεργατικό Ταμιευτήριο Πάφου
  • Για μαθητές Μέσης Εκπαίδευσης – λυκειακού  κύκλου: (τρία βραβεία, ένα για κάθε θεματική ενότητα, €400.- έκαστο).
    Χορηγός: Baker Tilly

Επιπρόσθετα: σε 2 βραβευθέντες μαθητές της Γ΄ Λυκείου θα προσφερθούν 2 υποτροφίες (50%) από το Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφος για όλα τα χρόνια σπουδών.
Χορηγός: Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφος

Ο Διαγωνισμός αφορά τις θεματικές ενότητες:

• Ποίηση (με λαογραφικό περιεχόμενο)
  • Παραδοσιακό τραγούδι
  • Παράδοση – λαϊκός πολιτισμός – λαϊκοί τεχνίτες

(Για κάθε μια από τις ενότητες αυτές ισχύουν ιδιαίτεροι όροι οι οποίοι στάληκαν σε όλα τα σχολεία).

Γενικός οργανωτικός διεξαγωγής διαγωνισμού:

Χριστάκης Παπανικολάου

Email: laografikos.omilos.ktima@cytanet.com.cy