Κέντρο για STEAM Εκπαιδευτικής Έρευνας, Επιστήμης Επικοινωνίας και Καινοτομίας

April 20, 2017

Το Πανεπιστήμιο Κύπρου ανακοινώνει ότι η πρόταση που υποβλήθηκε από όλα τα κυπριακά πανεπιστήμια με το ακρωνύμιο CSRC Centre for STEAM Education Research, Science Communication and Innovation– έχει κριθεί ότι πληροί τις προϋποθέσεις στην ανταγωνιστική πρόσκληση του στρατηγικού προγράμματος “Spreading Excellence and Widening Participation – Teaming” του “HORIZON 2020”.

Η χρηματοδότηση ύψους € 400.000 θα επιτρέψει στην ομάδα του έργου να προχωρήσει στην ανάπτυξη του επιχειρηματικού σχεδίου για τη δημιουργία του Κέντρου Επιστήμης και Έρευνας Κύπρου προς όφελος της Κύπρου και της ευρύτερης περιοχής. Το CSRC θα επικεντρωθεί στην προώθηση της επιστημονικής επικοινωνίας, της διδασκαλίας και της μάθησης στην επιστήμη, την τεχνολογία, τη μηχανική, τις τέχνες και τα μαθηματικά, μέσω διαδραστικών εργαλείων. Το πρόγραμμα επιδιώκει να δημιουργήσει κέντρο αριστείας στην Κύπρο και την Ανατολική Μεσόγειο για τη βελτίωση της έρευνας, της καινοτομίας και της επιχειρηματικής κουλτούρας στους τομείς της τεχνολογίας, ιδιαίτερα της τεχνολογίας για τη διδασκαλία και τη μάθηση στην επιστήμη και την καινοτόμο επικοινωνία των επιστημονικών επιτευγμάτων.

Η πρόταση συντονίστηκε από το Πανεπιστήμιο Κύπρου -ιδίως από τον όμιλο Learning in Science (Τμήμα Εκπαίδευσης του Πανεπιστήμιου Κύπρου) – και κατέλαβε την όγδοη θέση μεταξύ των 30 προτάσεων που υποβλήθηκαν.

Είναι η πρώτη φορά που όλα τα κυπριακά πανεπιστήμια (Πανεπιστήμιο Κύπρου, Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, UCLan Cyprus, Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφος, Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Frederick) ενώνουν τις δυνάμεις τους για τη δημιουργία ενός Κέντρου Αριστείας και Καινοτομίας στην Κύπρο, σε συνεργασία με κυπριακές εταιρείες και με διεθνή καθοδήγηση από αναγνωρισμένα κέντρα επιστήμης, όπως το Fondazione Idis-Città della Scienza (Ιταλία) και το Universcience (Γαλλία), καθώς και με τη συμβολή άλλων φορέων, όπως το Science Education Research Center του Πανεπιστημίου της Κοπεγχάγης (Δανία), το Leibniz Institute for Science and Mathematics του Πανεπιστημίου του Kiel  (Γερμανία), του Knowledge Lab of UCL (Ηνωμένο Βασίλειο) και του Human Computer Interaction (HCI) Laboratory of ICS- FORTH (Ελλάδα). Το πρόγραμμα αναμένεται να ξεκινήσει τον Ιούλιο του 2017.

Γραφείο Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων
Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφου