The Master in Landscape Architecture participated at the Biennale of Public Space (Biennale Spazio Pubblico 2015) in Rome

May 23, 2015

Στις 21-23 Μαίου το Μεταπτυχιακό Αρχιτεκτονικής Τοπίου και σε συνέχεια της τιμητικής διάκρισής του στο Διαγωνισμό της Διεθνούς Ένωσης Αρχιτεκτόνων (UIA) με θέμα: “UTOPIA AND/OR HAPINESS” στο πλαίσιο του Διεθνούς Συνεδρίου UIA’2014, στο Durban, South Africa,  προσκλήθηκε να συμμετάσχει  στη  Biennale of Public Space (Biennale Spazio Pubblico 2015) με παρουσίαση Poster των Τ. Τζώρτζη, καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο Νεάπολις στην Κύπρο, Χ. Κωνσταντινίδη και Α.Μ. Βισίλια καθώς και με παρουσίαση εργασίας στο  workshop με τίτλο Happiness and Public Space “From the Charter of Public Space to the Habitat 3° Conference” που πραγματοποιήθηκε στο University RomaTre ex Mattatoio – Department of Architecture στη Ρώμη.

Στο πλαίσιο αυτό πραγματοποιήθηκε η παρουσίαση του θέματος Public Space as Landscape Experience of Happiness: A Surprise Public Garden amidst Water and Large Blocks of Woodland  στο Pirani Hall το οποίο θα συμπεριληφθεί και στα Πρακτικά του Συνεδρίου Urbanistica Informazioni Dossier με ISSN.