Νέα επιτυχία της Νομικής Σχολής – Φοιτήτρια πέτυχε υποτροφία στην Ιαπωνία

09/11/17 Back

«Η φοιτήτρια της Νομικής Σχολής Χριστίνα Κωνσταντίνου από την Πάφο, επιλέχθηκε από το ιαπωνικό Πρόγραμμα MIRAI να επισκεφθεί με υποτροφία τη Ιαπωνία και να συμμετάσχει τον προσεχή Οκτώβρη, με άλλους 84 φοιτητές από όλον τον κόσμο, σε ειδικά σεμινάρια και εκπαιδευτικές δραστηριότητες για ζητήματα πολιτικής, ιστορίας, οικονομίας και διπλωματικών σχέσεων της σύγχρονης Ιαπωνίας. Αξίζουν συγχαρητήρια για την επιτυχία αυτή.

Το πρόγραμμα «MIRAI», είναι μια πρωτοποριακή πρωτοβουλία του Υπουργείου Εξωτερικών της Ιαπωνίας το οποίο σε συνεργασία με τις κατά τόπους πρεσβείες ανά τον κόσμο, επιλέγει Πανεπιστήμια για να συνεργαστούν στην επιλογή φοιτητών που επιδεικνύουν εξαιρετικές επιδόσεις και ενδιαφέρονται για το διεθνή ρόλο της Ιαπωνίας.

Η Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Νεάπολις επιλέχθηκε για το 2017 να συμμετέχει στο πρόγραμμα MIRAI.Προσδοκούμε ότι αυτή η συνεργασία με το Ιαπωνικό ΥΠΕΞ και την πρεσβεία της Ιαπωνίας να συνεχιστεί με περισσότερες δράσεις στο μέλλον.

Τέλος της αβεβαιότητας ως προς την αναγνώριση της ισοτιμίας και αντιστοιχίας του πτυχίου Νομικής του Νεάπολις