Workshop Capturing Landscapes: Πράσινος Τοίχος στο Πανεπιστήμιο Νεάπολις

07/05/18 Back

Οι φοιτητές του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Αρχιτεκτονικής Τοπίου μαζί με τους φοιτητές του Προγράμματος Αρχιτεκτονικής μεταμορφωσαν τον “Πράσινο Τοίχο”του Πανεπιστημιου με εικαστικές παρεμβάσεις αναπαριστώντας το Κυπριακό Τοπίο και εισάγοντας το στοιχείο του ξηρού τοπίου “Xeroscape”.

Η κατασκευή προέκυψε σε συνέχεια μιας σειράς εργαστηριακών ασκήσεων και ψηφιοποίηση αυτών.

Ο συντονισμός του workshop έγινε από την Αν. Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Νεάπολις Δρ. Τζούλια Τζώρτζη, ενώ βασικός συντελεστής του ήταν Αν. Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας Δρ. Σοφια Βυζοβίτη.

Τους φοιτητές επίσης κατεύθυναν οι κ. Ήβη Δόβα και Αγγελική Σιβιτανίδου, Λέκτορες του Πανεπιστημίου Νεάπολις καθώς και οι Cristina Musacchio και Declan Rafferty ως επισκέπτες καθηγητές.

Workshop Capturing Landscapes: Πράσινος Τοίχος στο Πανεπιστήμιο Νεάπολις