Εκδήλωση Ενδιαφέροντος

a. Προπτυχιακό

b. Μεταπτυχιακό

Πτυχίο στην Ψυχολογία

Πώς λειτουργεί ο ανθρώπινος εγκέφαλος; Σας έτυχε ποτέ να μην μπορείτε να θυμηθείτε μια λέξη την οποία γνωρίζετε πολύ καλά; Ορισμένα... Read More | Share it now!

Δομή Προγράμματος

Το πρόγραμμα καλύπτει τους κύριους τομείς της Ψυχολογίας και η δομή του περιλαμβάνει τα παρακάτω πέντε μέρη:

• Μαθήματα Κορμού
  • Μαθήματα Γενικής Παιδείας
  • Μαθήματα Επιλογής
  • Διπλωματική Εργασία (προαιρετική)
  • Πρακτική Άσκηση

Οι απόφοιτοι του προγράμματός μας θα αποκτήσουν εις βάθος γνώση σε μια πληθώρα θεμάτων στην Ψυχολογία. Θα είναι επίσης σε θέση να εφαρμόσουν αυτές τις γνώσεις για το όφελος επιμέρους ατόμων και της κοινωνίας γενικότερα. Τέλος, θα αναπτύξουν τις απαραίτητες ικανότητες για να εργασθούν σε διάφορα επαγγελματικά πλαίσια, όπως η συμβουλευτική ή οι κοινωνικές υπηρεσίες, να εργασθούν με άτομα με ειδικές ανάγκες, αλλά και να παρέχουν συμβουλές σε πρακτικά ζητήματα, όπως σε θέματα εργασιακού περιβάλλοντος.

Το πρόγραμμα σπουδών περιλαμβάνει μαθήματα Κορμού Επιπέδου Ι (εισαγωγής) και Επιπέδου ΙΙ (βάθους) στους κύριους τομείς της Ψυχολογίας όπως η Γνωστική, Εξελικτική, Κλινική, Συμβουλευτική, Κοινωνική και Εκπαιδευτική Ψυχολογία. Περιλαμβάνει επίσης εξειδικευμένα μαθήματα σε Ψυχοπαθολογία Ενηλίκων, Ψυχοφαρμακολογία Ενηλίκων, Βιολογικές Βάσεις της Συμπεριφοράς, Μεθοδολογία Έρευνας και Στατιστική.

Ο σκοπός των μαθημάτων Γενικής Παιδείας είναι να διασφαλίσουν ότι κάθε απόφοιτος του Προγράμματος Ψυχολογίας αποκτά επιστημονική γνώση και δεξιότητες σε τομείς πέραν του επιλεγμένου τομέα σπουδής του, τα οποία αρμόζουν σε έναν απόφοιτο πανεπιστημίου (δεξιότητες στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές, ακαδημαϊκό στυλ γραψίματος, ξένες γλώσσες, κλπ).

Οι φοιτητές/τριες πρέπει επίσης να συμπληρώσουν έναν απαραίτητο αριθμό από μαθήματα Επιλογής ανάλογα με τα ενδιαφέροντά τους (π.χ. Εισαγωγή στη Φιλοσοφία, Πολιτική Ψυχολογία, Δικανική Ψυχολογία, Κοινωνιολογία και Ανθρωπολογία, Αρχές Marketing κλπ) που προσφέρονται από το Πρόγραμμα Ψυχολογίας και άλλα προγράμματα του Πανεπιστημίου.

Οι φοιτητές έχουν την ευκαιρία να επιλέξουν την εκπόνηση διπλωματικής εργασίας κατά τη διάρκεια 7ου και 8ου εξαμήνου των σπουδών τους.

Διάρκεια Σπουδών

Η διάρκεια του προγράμματος είναι 4 έτη (8 ακαδημαϊκά εξάμηνα). Τα μαθήματα διδάσκονται στην Ελληνική γλώσσα.

Κριτήρια εισδοχής

Οι υποψήφιοι για το Πρόγραμμα της Ψυχολογίας πρέπει να είναι απόφοιτοι δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από ένα αναγνωρισμένο εκπαιδευτήριο, και πρέπει να έχουν καλή γνώση της Αγγλικής γλώσσας. Το πανεπιστήμιο χρησιμοποιεί διάφορες μεθόδους αξιολόγησης της ικανότητας στη χρήση της Αγγλικής γλώσσας.

Προοπτικές Σταδιοδρομίας

Μετά την αποφοίτησή τους οι φοιτητές/τριες θα έχουν αποκτήσει μια εις βάθος κατανόηση των θεμελιωδών αρχών και θεωριών της Ψυχολογίας πάνω στο ευρύ φάσμα των ανθρώπινων δραστηριοτήτων. Συνεπώς, θα έχουν μια σφαιρική εκπαίδευση και κατάρτιση, η οποία θα ενισχύσει τις μελλοντικές προοπτικές για την επαγγελματική τους σταδιοδρομία.

Ένα πτυχίο στην Ψυχολογία σου ανοίγει πολλές επαγγελματικές κατευθύνσεις. Αρχικά, το πτυχίο Ψυχολογίας παρέχει τις γνώσεις και τις πρακτικές δεξιότητες για το ξεκίνημα μιας σταδιοδρομίας σε θέσεις εργασίας που απαιτούν διορατικότητα και κατανόηση των αρχών συμπεριφοράς: τη διαφήμιση, τις δημόσιες σχέσεις, την έρευνα και ανάλυση αγοράς, την επικοινωνία, τους τομείς προαγωγής υγείας, καθώς και σε θέσεις συμβούλων σε θέματα διαχείρισης.

Για να εργαστείς ως επαγγελματίας Ψυχολόγος χρειάζεται να συνεχίσεις για μεταπτυχιακές σπουδές σε εξειδικευμένους τομείς, όπως το MSc στη Συμβουλευτική Ψυχολογία, το οποίο προσφέρεται από το Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφου. Υπάρχει επίσης η δυνατότητα για μεταπτυχιακές επαγγελματικές ή ακαδημαϊκές σπουδές στην Ψυχολογία που προσφέρονται από οποιοδήποτε πανεπιστήμιο της Κύπρου ή του εξωτερικού.

Για την επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματος, οι φοιτητές/τριες χρειάζεται να ανταποκριθούν σε όλες στις απαιτήσεις του Πτυχίου στην Ψυχολογία . Όλοι οι φοιτητές/τριες που είναι εγγεγραμμένοι στο πρόγραμμα Ψυχολογίας πρέπει να συμπληρώσουν το ακόλουθο σύνολο μαθημάτων σε 8 εξάμηνα.

ΚωδικόςΤίτλος ΜαθήματοςECTS

Έτος: 1 Εξάμηνο : 1

ΨΥΧ100Εισαγωγή στην Ψυχολογία6
ΨΥΧ101Εξελικτική Ψυχολογία I6
ΨΥΧ104Εκπαιδευτική Ψυχολογία 6
ΠΕΠΣ101 Συγγραφή Ακαδημαϊκού Δοκιμίου, Δεξιότητες Επικοινωνίας & Ξένη Γλώσσα I (ΓΠ)3
ΠΕΠΣ101 Πληροφορική (ΓΠ)3
ΓΕΕΔ104Κοινωνιολογία & Ανθρωπολογία (ΓΠ)6

Έτος: 1 Εξάμηνο : 2

ΨΥΧ102Κοινωνική Ψυχολογία Ι6
ΨΥΧ203Θεωρίες Προσωπικότητας6
ΨΥΧ109Σχολική Ψυχολογία6
BUSN200Αρχές Μάρκετινγκ (ΓΠ)6
ΠΕΠΣ104Συγγραφή Ακαδημαϊκού Δοκιμίου, Δεξιότητες Επικοινωνίας & Ξένη Γλώσσα IΙ (ΓΠ)3
ΓΕΕΔ102Εισαγωγή στη Φιλοσοφία (ΓΠ)3

BUSN100

Εισαγωγή στις Επιχειρήσεις

6

* Τα προσφερόμενα μαθήματα επιλογής ενδέχεται να αλλάζουν από έτος σε έτος. Οι φοιτητές λαμβάνουν κατάλογο με τα προσφερόμενα μαθήματα από τα οποία μπορούν να επιλέξουν στην αρχή κάθε εξαμήνου.

Το Διδακτικό Προσωπικό του Πτυχίου στην Ψυχολογία