BACK TO ALL NEWS

Ευρωπαϊκή Ημέρα Πάρκων στο Νεάπολις

May 25, 2013

Στα πλαίσια του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Πάρκων, η Σχολή Αρχιτεκτονικής και Γεωπεριβαλλοντικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφου, διοργάνωσε ημερίδα στις 25 Μαΐου 2013 με τη συμμετοχή ειδικών επιστημόνων  από τη Δανία, την Ελλάδα και την Κύπρο. Την εποπτεία και συντονισμό της ημερίδας είχε η Δρ. Τζούλια Τζώρτζη, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Αρχιτεκτονικής Τοπίου και Διευθύντρια Ευρωπαϊκών και Ερευνητικών Προγραμμάτων του Νεάπολις. Στην παρέμβασή της η κ. Τζώρτζη, επεσήμανε ότι η  Ευρωπαϊκή Ημέρα Πάρκων που καθιερώθηκε στις 24 Μαΐου 1973, συμβάλλει στην ενημέρωση για τις  προστατευόμενες περιοχές της Ευρώπης και την ευαισθητοποίηση των πολιτών της. Σημείωσε  παράλληλα ότι το πανευρωπαϊκό δίκτυο EUROPARC, επέλεξε ως θέμα των φετινών εορτασμών, «40 χρόνια εργασίας για τη Φύση». Η ημερίδα τελούσε υπό την αιγίδα της Επιτρόπου Περιβάλλοντος Ιωάννας Παναγιώτου, η οποία  στο χαιρετισμό της υπογράμμισε ότι τα πάρκα δεν είναι απλώς ένας χώρος όπου προστατεύεται η φύση, αλλά αποτελούν και το αναγκαίο περιβάλλον για την ανάπτυξη των φυσικών και πνευματικών δεξιοτήτων μας, διευκολύνουν και ενισχύουν την ανάπτυξη των σχέσεων μεταξύ των ανθρώπων, μέσα σε ένα υγιές περιβάλλον, όπου απρόσκοπτα μπορούν να επικοινωνήσουν και να ενισχύσουν τον κοινωνικό ιστό. Καταλήγοντας η κ. Παναγιώτου τόνισε ότι το κράτος και γενικά όλος ο δημόσιος τομέας , η τοπική αυτοδιοίκηση αλλά και ο καθένας μας πρέπει να συμβάλουμε στη διατήρηση και ανάπτυξη των Πάρκων. Η  Hanne Bat, Αρχιτέκτων Τοπίου από τη Δανία παρουσίασε το έργο της για τους νοσοκομειακούς κήπους και την θεραπευτική και ψυχαγωγική τους σημασία. Η Φιλιώ Ηλιοπούλου Αρχιτέκτων – Αρχιτέκτων Τοπίου εξήγησε  τις προκλήσεις αναμόρφωσης πρώην βιομηχανικών τοπίων.  Ο Ηρακλής Παπαχρήστου Αρχιτέκτων αναφέρθηκε στη βραβευμένη  πρότασή του,  διαμόρφωσης  της  εισόδου  στην Πάφο και  η  Κατερίνα Λοϊζά Αρχιτέκτων  μίλησε για το  Πάρκο Ακρόπολης στο Στρόβολο και το Δημοτικό Πάρκο στην Πέγεια. Ο κ. Σταύρος Μηλιώνης, Πρόεδρος του ΚΕΑΝ (Κύτταρο Εναλλακτικών Αναζητήσεων Νέων) παρουσίασε στα πλαίσια της παγκόσμιας προβολής του, το περιβαλλοντικό – μορφωτικό παιχνίδι PLANETBOOK, ενώ ο Νίκος Θυμάκης Γεωπόνος  είχε θέμα τη μοντέρνα  τεχνική των όψεων (κάθετων κήπων). Ο Θανάσης Ευριπίδου Δημοτικός Γεωπόνος Πάφου, παρουσίασε τα στοιχεία για τη διαχείριση πρασίνου του Δήμου Πάφου και ο Τάκης ΠαπαχριστοφόρουΑνώτερος Δασικός Λειτουργός στο Τμήμα Δασών μίλησε για τη χλωρίδα της χερσονήσου του Ακάμα και για τον Βοτανικό  Κήπο των Λουτρών της Αφροδίτης. Στον χώρο της ημερίδας, εκτέθηκαν οι σχεδιαστικές προτάσεις φοιτητών, για το Πάρκο «Νεάπολις Smart Eco-City», στα πλαίσια του μαθήματος Αρχιτεκτονικής Τοπίου, που διδάσκει η Δρ. Τζούλια Τζώρτζη.

EVALUATION, RECOGNITION & COLLABORATIONS