BACK TO ALL NEWS

Διάλεξη με θέμα «Κοινωνία, Άτομο, Οικονομία»

February 9, 2012

Διάλεξη με θέμα «Κοινωνία, Άτομο, Οικονομία» Καθηγ. κ. Σπύρου Βλιάμου 09/02/2012

Το Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφου στις 09/02/2012 πραγματοποίησε διάλεξη του κ. Σπύρου Βλιάμου Καθηγητή Πολιτικής Οικονομίας και Επιχειρηματικότητας στο Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφου και στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, με θέμα «Κοινωνία, Άτομο, Οικονομία». Ο κ. Βλιάμος επεσήμανε ότι η σωστή σπουδή μιας κοινωνικής επιστήμης προϋποθέτει ενασχόληση με τα μεγάλα μεθοδολογικά προβλήματα αυτής. Η σκέψη γύρω από τις προϋποθέσεις και τα όρια της γνώσης μας είναι ιδιαίτερα απαραίτητη, τόνισε, σε μια εποχή που η μεγάλη εξειδίκευση φαίνεται να αναιρεί την ενότητα του πνεύματος και να εκμηδενίζει τη βαθιά και ουσιαστική εκείνη ωριμότητα που αποτελεί το χαρακτηριστικό του μορφωμένου ανθρώπου. Επομένως, κατέληξε ο κ. Βλιάμος, η έρευνα των θεμελίων των επιστημών δεν πρέπει να παραμείνει αποκλειστικό έργο των ειδικών αλλά να ενταχθεί οργανικά στα προγράμματα σπουδών των επιμέρους κοινωνικών επιστημών και μάλιστα σε ένα πρώιμο στάδιο των ειδικών σπουδών κάθε επιστήμης.

EVALUATION, RECOGNITION & COLLABORATIONS