BACK TO ALL NEWS

March 29, 2012

Ημερίδα «Το Σχολείο μας ένα εργαστήριο κριτικής σκέψης, δημιουργικότητας και συνεργασίας χωρίς εξαρτήσεις» 29/03/2012

Το Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφου σε συνεργασία με το Νικολαίδειο Γυμνάσιο Πάφου στις 29/03/2012 διοργάνωσαν με μεγάλη επιτυχία ημερίδα με θέμα «Το Σχολείο μας ένα εργαστήριο κριτικής σκέψης, δημιουργικότητας και συνεργασίας χωρίς εξαρτήσεις». Στην ημερίδα απηύθυναν χαιρετισμούς η Συντονίστρια της Επιτροπής Αγωγής και Πρόληψης της Παραβατικότητας κ. Τασούλα Ευαγγέλου, ο Χωρεπίσκοπος Αρσινόης κ. Νεκτάριος, ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφου Καθηγητής κ. Ηλίας Ντινένης, ο επιθεωρητής Βιολογίας π. Δημήτρης Μαππούρας και ο υπεύθυνος της ΥΚΑΝ Πάφου κ. Στέλιος Αριστείδου. Εισηγητές στην ημερίδα ήταν ο Αντιπρύτανης και Καθηγητής Ψυχολογίας στο Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφου κ. Διομήδης Μαρκουλής με θέμα «Χρήση και κατάχρηση ουσιών, ένας δυνητικός κίνδυνος στην εφηβεία» και ο Σύμβουλος Βιολογίας κ. Κωνσταντίνος Φάνης με θέμα «Αλκοόλ, κάπνισμα και δράση στο σχολείο». Ακολούθησαν βιωματικά εργαστήρια υπό τον τίτλο «VOICES» από Λειτουργούς Πρόληψης της Υ.Κ.Α.Ν. και ανακοίνωση συμπερασμάτων. Στόχος των βιωματικών εργαστηρίων ήταν η καθολική πρόληψη της χρήσης των ουσιών εξάρτησης και η έγκαιρη παρέμβαση από μέρους των κρατικών θεραπευτικών δομών. Καταληκτικά επισημάνθηκε ότι αποτελεί κοινή διαπίστωση ότι το πρόβλημα της χρήσης και διάδοσης παράνομων ουσιών είναι σύνθετο και πολύπλοκο. Τονίστηκε ότι όλοι μαζί πρέπει να δημιουργήσουμε μια κοινωνική συμμαχία ενάντια στις εξαρτησιογόνες ουσίες, στην οποία θα καθορίζονται ξεκάθαρα οι ευθύνες του κάθε φορέα και της κάθε υπηρεσίας και θα υπάρχει ο αναγκαίος συντονισμός όλων των αρμόδιων φορέων. Είναι χρέος όλων μας να σταθούμε δίπλα στους έφηβους και όχι απέναντί τους. Να τους στηρίξουμε και να τους ενδυναμώσουμε, λαμβάνοντας σοβαρά υπόψη και τις δικές τους θέσεις.

EVALUATION, RECOGNITION & COLLABORATIONS