BACK TO ALL NEWS

«Σκέψου θετικά κι’ όλα θα πάνε καλά: Μύθοι και πραγματικότητες για τον καρκίνο»

March 28, 2012

«Σκέψου θετικά κι’ όλα θα πάνε καλά: Μύθοι και πραγματικότητες για τον καρκίνο» του Δρ. Μάριου Αργυρίδη

Το Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφου σε συνεργασία με τον Παγκύπριο Σύνδεσμο Καρκινοπαθών και Φίλων Πάφου τις 28/03/2012 διοργάνωσε διάλεξη με θέμα «Σκέψου θετικά κι’ όλα θα πάνε καλά: Μύθοι και πραγματικότητες για τον καρκίνο» με εισηγητή τον Δρ. Μάριο Αργυρίδη, Λέκτορα Ψυχολογίας στο Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφου. Η διάλεξη εστιάστηκε στο να προκαλέσει τον ακροατή να αναπτύξει μια πιο κριτική ανάλυση του πρόσφατου «κινήματος» της θετικής σκέψης και ποιες πιθανές «παρενέργειες» μπορεί να επιφέρει σε ένα καρκινοπαθή. Ο κ. Αργυρίδης παρουσίασε σειρά ερευνών που υποστηρίζουν ότι, αν και η θετική προσέγγιση στον καρκίνο βοηθά σε τομείς όπως ποιότητα ζωής και αποφυγή ανάπτυξης κατάθλιψης, δεν βοηθά στη θεραπεία του καρκίνου. Επεσήμανε παράλληλα πώς η πίεση – ενδοπροσωπική και διαπροσωπική – που νιώθει κάποιος να σκέφτεται θετικά μπορεί να επιφέρει αρνητικά αποτελέσματα όπως αυτοφταίξιμο και απόγνωση. Παρουσιάστηκαν επίσης και άλλοι μύθοι γύρω από τον καρκίνο όπως για τη σχέση του με το άγχος, τη χρήση κινητών τηλεφώνων, τη σημασία της ψυχολογικής υποστήριξης, τις διαφορετικές θεραπείες και το ρόλο των φαρμακευτικών εταιριών.

EVALUATION, RECOGNITION & COLLABORATIONS