BACK TO ALL NEWS

Τέλεση Αγιασμού για έναρξη μαθημάτων Μεταπτυχιακού Θεολογικών Σπουδών

March 3, 2012

Τέλεση Αγιασμού για έναρξη μαθημάτων Μεταπτυχιακού Θεολογικών Σπουδών 03/03/12

Οι θεολογικές σπουδές στην Κύπρο, σε επίπεδο Πανεπιστημιακό, έλαβαν και επίσημο χαρακτήρα με την τέλεση, στις 3 Μαρτίου, του αγιασμού από τον πανιερώτατο Μητροπολίτη Πάφου κ. Γεώργιο. Στην τελετή παρέστησαν οι σπουδαστές των δυο Τμημάτων του Μεταπτυχιακού Θεολογικού Προγράμματος, καθώς και άλλων Τμημάτων του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφου, με την παρουσία των μόνιμων και επισκεπτών καθηγητών τους, που ήταν πλαισιωμένοι και από καθηγητές επίσης άλλων Tμημάτων. Ο δίκαιος πανηγυρικός τόνος για ένα τόσο αξιόλογο γεγονός για την Κύπρο δεν μείωσε διόλου τον μυσταγωγικό χαρακτήρα της καθαγίασης από πλευράς Εκκλησίας της προσπάθειας εμβάθυνσης των ευέλπιδων θεολόγων -που πραγματοποίησαν την εγγραφή τους στο Πρόγραμμα Θεολογικών Μεταπτυχιακών Σπουδών- στα νάματα της Ορθοδοξίας, ενισχύοντας έτσι την πρόθεσή τους για καλλιέργειά τους και προσφοράς των υπηρεσιών τους στην κοινωνία, την εκπαίδευση και την Εκκλησία της Κύπρου. Ο πανιερώτατος Μητροπολίτης με εμπνευσμένο λόγο του χαιρέτησε με ιδιαίτερο ενθουσιασμό την προσπάθεια και ευχήθηκε εκ καρδίας επιτυχία. Στη συνέχεια ο εμπνευστής και οργανωτής του σημαντικού αυτού εγχειρήματος, καθηγητής κ. Χρήστος Οικονόμου, ιδιαίτερα συγκινημένος, αναφέρθηκε ευγνώμονα προς τα μέλη της ιεραρχίας, τα οποία σύσσωμα αγκάλιασαν την προσπάθεια -παρέχοντας και υποτροφίες προς σπουδαστές- αλλά και προς την πολιτεία, και ειδικότερα προς τον εξοχότατο Υπουργό Παιδείας κ. Γεώργιο Δημοσθένους, για την έγκριση του Προγράμματος, ενώ τόνισε τη σχετική συμβολή των δύο επιθεωρητών των Θρησκευτικών, Μ. Λοϊζίδη και Φαίδ. Παπαδόπουλου. Τέλος, ο Διευθυντής του Προγράμματος καθηγητής κ. Νικ. Γρ. Ζαχαρόπουλος εξήρε το γεγονός της πρωτοποριακής ένταξης του Θεολογικού Προγράμματος στις Σπουδές του Πανεπιστημίου Νεάπολις και της σημασίας του για την αναβάθμιση της πνευματικής καλλιέργειας στην Κύπρο. Το εξαίρετο επίτευγμα αυτό δικαίως αποδόθηκε στον ελλόγιμο πρύτανη του Πανεπιστημίου Νεάπολις κ. Ηλία Ντινένη, που με τους προσανατολισμούς του προς την ολιστικής υφής παιδεία, συνέβαλε σ’ αυτό τα μέγιστα. Ασφαλώς η κοινωνία της Κύπρου θα επωφεληθεί δεόντως από τα αποτελέσματα του Προγράμματος αυτού, της ιδιάζουσας δηλαδή αυτής προσπάθειας της τόσο στενά συνδεδεμένης με τα οράματα και τους ανεκπλήρωτους πόθους της.

EVALUATION, RECOGNITION & COLLABORATIONS