ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Διάλεξη με τίτλο “Το χώμα στη δόμηση: Οι υλικές και άυλες πτυχές του”

13/05 - 13/05 @ 12:00 - 14:00
📌Το Τμήμα Αρχιτεκτονικής και Γεωπεριβαλλοντικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφος, στα πλαίσια του μαθήματος ARCH BT102, διοργανώνει διάλεξη ανοιχτή στο κοινό, με ομιλήτρια την κ. Άρτεμις Θεοδώρου, Αρχιτέκτονα – ειδική τεχνικό δόμησης με χώμα, η οποία θα παρουσιάσει την διάλεξη με τίτλο “Το χώμα στη δόμηση: Οι υλικές και άυλες πτυχές του”.
📅Ημερομηνία: 13/05/2024
🕚Ώρα: 12:00
📍 Engineering Labs, Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφος
Η διάλεξη που θα πάρει την μορφή παρουσίασης και συζήτησης, θεμελιώνεται στην αναγνώριση ότι η σημασία της υλικότητας των κτιρίων εκτείνεται μακράν της απτής υπόστασής τους. Θα αναδείξει το χώμα ως ένα δομικό υλικό με ιδιαίτερες φυσικο-μηχανικές και υγρο-θερμικές ιδιότητες, αλλά και οικονομικές και κοινωνικο-οικολογικές διαστάσεις, ενώ παράλληλα θα παρουσιάσει τους περιορισμούς και προοπτικές του στην σημερινή οικοδομική πραγματικότητα της απόλυτης βιομηχανοποιήσης, τυποποίησης και τεχνοαισιοδοξίας.

• Date: 13/05 - 13/05
  • Time: 12:00 - 14:00