ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

08/07 - 08/07 @ 11:00 - 15:30

Το ερευνητικό πρόγραμμα “HOMEE: Heritage Opportunities/threats within Mega-Events” οργανώνει διαδικτυακό σεμινάριο με τίτλο «Μέγα-εκδηλώσεις σε πόλεις με πλούσια κληρονομιά: Έρευνα, αρχές και συστάσεις πολιτικής». Το σεμινάριο θα παρουσιάσει και θα προωθήσει τον «Χάρτη για μεγάλες εκδηλώσεις σε πόλεις με πλούσια κληρονομιά». Κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου, κορυφαίοι διεθνείς εμπειρογνώμονες και αρμόδιοι χάραξης πολιτικής θα συζητήσουν τις τρέχουσες και μελλοντικές προκλήσεις σχετικά με τις μεγάλες εκδηλώσεις, την κληρονομιά και την πόλη.

Στο πρόγραμμα συμμετέχουν ως ερευνήτριες οι Τζούλια Τζιώρτζη, Ευανθία Δόβα, Αγγελική Σιβιτανίδου και Νάτια Αναστάση της Σχολής Αρχιτεκτονικής, Μηχανικής και Γεωπεριβαλλοντικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφου, καθώς και άλλοι εταίροι από το Πολυτεχνείο του Μιλάνου (Department of Architecture and Urban Studies), το Πανεπιστήμιο του Hull (Culture, Place and Policy Institute) και το Διεθνές Πολιτιστικό Κέντρο της Κρακοβίας (International Cultural Center, Krakow). Η έρευνα επικεντρώνεται σε 5 μέγα-γεγονότα σε Ευρωπαϊκές πόλεις με πλούσια κληρονομιά ως μελέτες περιπτώσεων, συγκεκριμένα τις πόλεις Genoa 2004, Wrocław 2016 and Πάφος2017 Πολιτιστικές Πρωτεύουσες της Ευρώπης, Milan Expo 2015 και Hull UK City of Culture 2017, και διερευνά τις δυνατότητες και τις απειλές που θέτουν οι μεγάλες εκδηλώσεις σε σχέση με την πολιτιστική κληρονομιά των πόλεων. Στην περίπτωση της Πάφου2017, ο θεσμός της «Πολιτιστικής Πρωτεύουσας της Ευρώπης» εξετάστηκε ως σχέδιο βασισμένο στην κοινότητα και την κληρονομιά, ως στρατηγικό όραμα για τον μετασχηματισμό του κέντρου της πόλης, και ως κίνητρο και καταλύτης για την ενεργοποίηση αλλαγών. Το πρόγραμμα χρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα «Ορίζοντας 2020» (Horizon 2020) για την Έρευνα και την Καινοτομία, και συγκεκριμένα από το JPICH «Πολιτιστική Κληρονομιά σε Μεταβαλλόμενα Περιβάλλοντα» (Heritage in Changing Environments).

Περισσότερες Πληροφορίες

• Date: 08/07 - 08/07