ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Διάλεξη του καθηγητή Matthew Shapiro, με θέμα “Current trends in procedural law theory”

13/03 - 13/03 @ 18:45 - 19:45

Η Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφος, στο πλαίσιο διδασκαλίας των μαθημάτων Πολιτικής Δικονομίας, και με πρωτοβουλία  και οργάνωση της διδάσκουσας Δρ. Ευαγγελίας Ασημακοπούλου, θα φιλοξενήσει διάλεξη του καθηγητή του Πανεπιστημίου Rutgers του New Jersey των Η.Π.Α.,  Prof.Matthew Shapiro, με θέμα “Current trends in procedural law theory”.

Ο καθ. Matthew Shapiro ασχολείται ακαδημαϊκά με το αντικείμενο της πολιτικής δικονομίας, της εναλλακτικής επίλυσης διαφορών, και τη σύνδεση των ζητημάτων με εκφάνσεις του ιδιωτικού δικαίου, ενώ μεγάλο μέρος των ερευνητικών του ενδιαφερόντων καλύπτει η σύνδεση του δικονομικού δικαίου με την πολιτική θεωρία.

Η διάλεξη θα λάβει χώρα την Δευτέρα 13 Μαρτίου 2023 18.45 ώρα Κύπρου online, θα είναι διάρκειας 40 λεπτών και θα ακολουθήσει διάλογος με τους φοιτητές διάρκειας 20 λεπτών. Η τιμητική παρουσία του καθ. Shapiro στο μάθημα της Πολιτικής Δικονομίας θα δώσει στους φοιτητές μία μοναδική ευκαιρία, να έρθουν σε επαφή με μία σπουδαία, διεθνούς εμβέλειας προσωπικότητα της Πολιτικής Δικονομίας και να αντλήσουν γνώση και έμπνευση.

Η πρόσβαση θα είναι ελεύθερη για τους Φοιτητές και το Ακαδημαϊκό Προσωπικό του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφος. Είστε όλοι ευπρόσδεκτοι, είτε σε σύνδεση online είτε με την φυσική σας παρουσία στο Αμφιθέατρο, από όπου θα γίνει  η σύνδεση, κατά τη διάρκεια του μαθήματος Πολιτική Δικονομία ΙΙ.

• Date: 13/03 - 13/03
  • Time: 18:45 - 19:45