ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΧΩΜΑΤΙΝΗ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ – EARTH ARCHITECTURE

03/05 - 03/05 @ 18:30 - 20:00

Το Τμήμα Αρχιτεκτονικής και Γεωπεριβαλλοντικών Επιστημών του Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφος σας προσκαλεί την Τετάρτη 3 Μαΐου 2023 και ώρα 18.30 στο Studio B της Αρχιτεκτονικής, σε παρουσίαση με θέμα: ”ΧΩΜΑΤΙΝΗ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ – EARTH ARCHITECTURE”.

Η ομιλήτρια του σεμιναρίου θα είναι η κυρία Άρτεμις Θεοδώρου. Η Άρτεμις Θεοδώρου, είναι αρχιτέκτονας (NAAB-B.Arch, Pratt Institute) που εξειδικεύεται στη “Xωμάτινη Aρχιτεκτονική” στο Κέντρο Έρευνας και Εφαρμογών Χωμάτινης Δόμησης (CRAterre) με έδρα την σχολή αρχιτεκτονικής της Γκρενόμπλ (École Nationale Supérieure d’Architecture de Grenoble).

Η κυρία Άρτεμις Θεοδώρου ασκεί αρχιτεκτονική κυρίως στην Κύπρο και επικεντρώνεται στην αποκατάσταση παραδοσιακών κτιρίων, στον λαϊκά-ενημερωμένο βιοκλιματικό σχεδιασμό και στη χρήση φυσικών και τοπικών υλικών, κυρίως του χώματος. Επίσης ο κύριος Σωκράτης Σωκράτους, Τεχνίτης Φυσικής Δόμησης θα μιλήσει για την Φυσική Δόμηση και τις εφαρμογές της.

• Date: 03/05 - 03/05
  • Time: 18:30 - 20:00