ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Έμφυλη Βία και Λογοτεχνία

Ανοικτή διαδικτυακή εκδήλωση

Με αφορμή τη Διεθνή Ημέρα για την Εξάλειψη της Βίας κατά των Γυναικών

Η Έμφυλη Βία και η Λογοτεχνία αποτελούν το θέμα της εξαιρετικά επίκαιρης εκδήλωσης, με την οποία η ομάδα ART@Neapolis εγκαινιάζει τη δράση της για το ακαδημαϊκό έτος 2022/ 2023. Η συγγραφέας Αλεξάνδρα Συμεωνίδου θα μοιραστεί με το ακροατήριο εμπειρίες και βιώματα σχετικά με την έμφυλη βία, όπως έχουν αποτυπωθεί και στο πλούσιο συγγραφικό της έργο. Παρέμβαση θα λάβει χώρα από τη Φωτεινή Σιάνου, Πρωτοβουλία κατά των Γυναικοκτονιών. Η Μαρία Αλβανού, δρ. Εγκληματολογίας, Δικηγόρος παρ’ Αρείω Πάγω και Συνεργαζόμενο Εκπαιδευτικό Προσωπικό στο Τμήμα Ιστορίας, Πολιτικής και Διεθνών Σπουδών του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφος θα προσεγγίσει το πώς μορφές τέχνης καλλιεργούν την ανοχή στη βία.

Στη διαδικτυακή συζήτηση θα συμμετάσχουν από το τμήμα Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφου η Κωνσταντίνα Ζαμπά, Λέκτορας στη Συμβουλευτική Ψυχολογία, η Άνδρη Χριστοδούλου, Λέκτορας Κλινικής Ψυχολογίας και η Μαριλένα Μουσουλίδου, Επίκουρη Καθηγήτρια Γνωστικής Ψυχολογίας.

• Εισαγωγικές αναφορές και παρουσίαση της συγγραφέως: Αφροδίτη Κουτρουμπέλη, δρ. Θρησκειολογίας, Ειδικό Διδακτικό Προσωπικό, Τμήμα Ιστορίας, Πολιτικής και Διεθνών Σπουδών, Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφος.
  • Συντονισμός: Ελένη Γαβριήλ, Λέκτορας Διεθνούς Οικονομικού Δικαίου και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, Τμήμα Ιστορίας, Πολιτικής και Διεθνών Σπουδών, Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφος.

Ημερομηνία: Πέμπτη, 01/12/2022

Ώρα: 19.00

Σύνδεσμος: https://us06web.zoom.us/j/86295701555

Διοργάνωση: ART@Neapolis, Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφος

Η 25η Νοεμβρίου αποτελεί τη διεθνή ημέρα για την εξάλειψη της βίας κατά των γυναικών, όπως αυτή ορίστηκε από τη Γενική Συνέλευση του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών (ΟΗΕ) στις 17 Δεκεμβρίου 1999. Η θεματική της εκδήλωσης συνυφαίνεται προς τη φιλοσοφία της ατζέντας 2030 για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη του ΟΗΕ (Στόχος 5 – Ισότητα των Φύλων).

Ταυτότητα της ομάδας ART@Neapolis

Στόχος της ομάδας είναι ο διεπιστημονικός διάλογος των διαφόρων μορφών τέχνης με την επιστήμη, αναδεικνύοντας κοινωνικά ζητήματα και θέματα επικαιρότητας στη δημόσια σφαίρα. Η ομάδα αποτελείται από μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφος.

ART@Neapolis (με αλφαβητική σειρά):

• Μαρία Αλβανού, δρ Εγκληματολογίας, Δικηγόρος παρ’ Αρείω Πάγω, Συνεργαζόμενο Εκπαιδευτικό Προσωπικό, διδάσκουσα Εσωτερικής Ασφάλειας
  • Μερσίλεια Αναστασιάδου, Λέκτορας Διπλωματίας και Διεθνών Σχέσεων
  • Μάριος Αργυρίδης, Αναπληρωτής Καθηγητής Συμβουλευτικής Ψυχολογίας, Πρόεδρος του Τμήματος Ψυχολογίας
  • Ελένη Γαβριήλ, Λέκτορας Διεθνούς Οικονομικού Δικαίου και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων
  • Κυριάκος Ιακωβίδης, Λέκτορας στη Νεότερη Ιστορία
  • Αφροδίτη Κουτρουμπέλη, δρ Θρησκειολογίας, Ειδικό Διδακτικό Προσωπικό
  • Κατερίνα Παπαζαχαρία, Λέκτορας Διπλωματικής Ιστορίας και Διεθνών Σχέσεων
  • Αναστάσιος Παυλόπουλος, Λέκτορας Δημοσίου Δικαίου (Συνταγματικό και Διοικητικό Δίκαιο)
  • Σταύρος Χριστοδούλου, Λέκτορας στην Ιστορία του Παρευξείνιου Χώρου

• Date: 01/12 - 01/12