ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Εδραιώνοντας έναν τόπο ως γαστροτουριστικό προορισμό

14/03 - 14/03 @ 18:00 - 19:00

Με χαρά σας προσκαλούμε στη διαδικτυακή εισήγηση του Επίκουρου Καθηγητή στο Πανεπιστήμιο Πατρών με γνωστικό αντικείμενο τη Διοίκηση Τουριστικών Επιχειρήσεων, Δρ. Δημήτρη Κούτουλα, με θέμα:

«Εδραιώνοντας έναν τόπο ως γαστροτουριστικό προορισμό»,

η οποία θα λάβει χώρα τη Δευτέρα, 14 Μαρτίου 2022 και ώρα 18:00 – 19:00. Ο σύνδεσμος για την διαδικτυακή εισήγηση.

Bιογραφικό του εισηγητή:

Ο Δρ. Δημήτρης Κούτουλας, με πτυχίο στη Διοίκηση Επιχειρήσεων και διδακτορική διατριβή στο Τουριστικό Μάρκετινγκ, εργάζεται από το 1990 ως σύμβουλος και ως project manager σε θέματα τουρισμού, πολιτισμού, γαστρονομίας και μάρκετινγκ επιχειρήσεων και χωρών. Έχει υλοποιήσει μεγάλα έργα σχεδιασμού τουριστικής πολιτικής και επικοινωνιακές ενέργειες παγκόσμιας εμβέλειας σε διάφορες χώρες. Μεταξύ άλλων, έχει σχεδιάσει και υλοποιήσει ενέργειες τουριστικής ανάπτυξης και τουριστικές καμπάνιες καθώς επίσης έχει εκπονήσει επιχειρησιακά σχέδια και παράσχει συμβουλές σε θέματα εσωτερικής λειτουργίας για λογαριασμό εθνικών και τοπικών οργανισμών τουρισμού, Περιφερειών, Δήμων και επαγγελματικών ενώσεων τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό.

Το πελατολόγιό του περιλαμβάνει, μεταξύ άλλων, διεθνείς, εθνικούς και περιφερειακούς οργανισμούς τουρισμού, δημόσιους οργανισμούς (Υπουργεία Πολιτισμού και Τουρισμού, Helexpo, Ο.Ε.Ο.Α. «Αθήνα 2004», Επιμελητήρια, Περιφέρειες, Δήμους κοκ.) καθώς και ιδιωτικές επιχειρήσεις στην Ελλάδα, τη Γερμανία, τη Βρετανία, τις ΗΠΑ, την Κύπρο, την Ουγγαρία, την Ελβετία, την Αυστρία, κλπ. που δραστηριοποιούνται τόσο στον τομέα του τουρισμού (ξενοδοχεία, κρουαζιέρες, τουριστικά γραφεία κοκ.) όσο και σε άλλους κλάδους της οικονομίας.

Ο Δ. Κούτουλας έχει υλοποιήσει έργα σε συνολικά 34 χώρες. Στο πλαίσιο της εργασίας του στην τουριστική ανάπτυξη και το τουριστικό μάρκετινγκ, έχει παράσχει συμβουλευτικές υπηρεσίες και υπηρεσίες project management:

• σε διεθνείς οργανισμούς και τράπεζες (Παγκόσμιος Οργανισμός Τουρισμού/UNWTO, Ευρωπαϊκή Ένωση, European Bank for Reconstruction and Development/EBRD, Asian Development Bank)
  • σε εθνικούς οργανισμούς τουρισμού και υπουργεία (Ελλάδα, Κύπρος, Ισπανία, Ιταλία, Γαλλία, Κροατία, Ουγγαρία, Ομάν, Μιανμάρ, Ολλανδία κοκ.)
  • σε Περιφέρειες (Αττική, Νότιο Αιγαίο, Δυτική Μακεδονία)
  • σε συλλογικούς φορείς (ΣΕΤΕ, Ενώσεις Ξενοδόχων, Ενώσεις Οινοποιών, Επιμελητήρια Κυκλάδων, Δωδεκανήσων και Ζακύνθου)
  • σε Δήμους και τοπικούς οργανισμούς τουρισμού (Βερολίνο, Μόναχο, Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Ρόδος, Ηράκλειο Κρήτης, Μύκονος, Ζάκυνθος, Νάξος, Ίος, Δελφοί, Μονεμβασιά, Σπέτσες, Λέσβος, Μήλος, Κάλυμνος, Καλαμάτα, Παξοί κοκ.).

Από το 2014 ο Δ. Κούτουλας εργάζεται ως Επίκουρος Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Πατρών με γνωστικό αντικείμενο τη Διοίκηση Τουριστικών Επιχειρήσεων. Διδάσκει τα μαθήματα Διοίκηση Ξενοδοχείων, Διοίκηση Τουριστικών Οργανισμών, Τουριστικό Μάρκετινγκ και Μάρκετινγκ Υπηρεσιών. Έχει επίσης διδάξει σε πανεπιστήμια της Γερμανίας (Hochschule Harz), της Αυστρίας (FH Wien der WKW, Kufstein University of Applied Sciences και MCI Innsbruck), της Κύπρου (Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, UCLAN Cyprus) και της Νότιας Αφρικής (University of Pretoria), στο Διεθνές Πανεπιστήμιο Ελλάδος, το Πανεπιστήμιο Αιγαίου, το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο, το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας και την Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης, ενώ διενεργεί σεμινάρια για διευθυντικά και ανώτερα στελέχη ξενοδοχείων καθώς και τουριστικών και δημοσίων οργανισμών. Έχει προσκληθεί ως ομιλητής σε εκατοντάδες επιχειρηματικά και τουριστικά συνέδρια στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

Ανυπομονούμε να σας δούμε όλους και όλες στην διαδικτυακή αυτή εκδήλωση!

Με εκτίμηση,

Δρ. Ευανθία Καρδούλια

Συντονίστρια του Εξ Αποστάσεως Μεταπτυχιακού στη Διοίκηση Τουριστικών Επιχειρήσεων & Λέκτορας Τουριστικού Δικαίου στο Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφου

• Date: 14/03 - 14/03