ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Σημαντική διάλεξη με θέμα: “Διδασκαλία της προφοράς: τάσεις και προοπτικές”

28/02 - 28/02 @ 15:00 - 17:00
📌Το Τμήμα Ψυχολογίας και το εργαστήριο CELL του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφος, με μεγάλη χαρά θα φιλοξενήσει τον Δρ. Γιώργο Γεωργίου, Επίκουρο Καθηγητή στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, για μια σημαντική διάλεξη με θέμα: “Διδασκαλία της προφοράς: τάσεις και προοπτικές”.

📅Ημερομηνία: 28/02/2024
🕚Ώρα: 15:00
📍Τμήμα Ψυχολογίας, Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφος

Στο πλαίσιο αυτής της διάλεξης, ο Δρ. Γεωργίου θα εξετάσει τη σημασία της προφοράς στην κατάκτηση μιας ξένης γλώσσας, τη θέση της προφοράς στη διδασκαλία των ξένων γλωσσών, καθώς και τις διεθνείς τάσεις και προοπτικές που σχετίζονται με αυτό το θέμα.

Ο Δρ Γιώργος Π. Γεωργίου είναι Επίκουρος Καθηγητής Γλωσσολογίας στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, όπου κατέχει τη θέση του Διευθυντή του Φωνητικού Εργαστηρίου. Η έρευνά του εστιάζει στην αντίληψη και παραγωγή ομιλίας και άλλων γλωσσικών δομών. Έχει δημοσιεύσει περισσότερα από 35 ερευνητικά άρθρα σε έγκριτα επιστημονικά περιοδικά. Έχει βραβευθεί με το Κυπριακό Βραβείο Έρευνας – Νέος Ερευνητής 2023.

• Date: 28/02 - 28/02
  • Time: 15:00 - 17:00