ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

02/04 - 02/03 @ 17:30 - 20:00

📽 Το Τμήμα Ιστορίας, Πολιτικής και Διεθνών Σπουδών του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφος σας προσκαλεί στη σειρά θεματικών προβολών:

“Screening and Debating Politics and Society: Βασανιστήρια, ανθρώπινα δικαιώματα και η κοινοτοπία του κακού”

📆 Ημερομηνία: Τρίτη 2 Απριλίου 2024
🕗 Ώρα: 17.30
📍 Τοποθεσία: Αμφιθέατρο «Κερύνεια» του Πανεπιστημίου Νεάπολις

👉 Πρόκειται για ένα συγκλονιστικό, πολυβραβευμένο ντοκιμαντέρ που ακολουθεί τους δράστες μαζικών βασανιστηρίων σε μια σοκαριστική αναπαράσταση των εγκλημάτων τους, στην οποία κυριαρχεί η γκροτέσκα διακωμώδηση παρά ο αποτροπιασμός και η μεταμέλεια.

Το ντοκιμαντέρ παρουσιάζει μια άγνωστη σε πολλούς ιστορία κρατικής βίας και την προσπάθεια ηθικής αιτιολόγησης της εν λόγω θηριωδίας. Στο πλαίσιο αυτό αποτελεί έναν προβληματισμό για την «κοινοτοπία του κακού», όπως αναπτύχθηκε από τη Χάνα Άρεντ αναφορικά με το Ολοκαύτωμα,. Το «κακό» δηλαδή που δεν διαπράττεται από στυγνούς, κακοποιούς αλλά από συνηθισμένους ανθρώπους.

Μετά την προβολή της ταινίας θα ακολουθήσει συζήτηση για τη πολιτική βία και τα πολλά πρόσωπα των θυτών, την ανάγκη προστασίας θεμελιωδών ανθρωπίνων δικαιωμάτων και την έννοια της δικαιοσύνης. Στη συζήτηση θα συμμετάσχουν η Δρ. Μαρίνα Ελευθεριάδου, επίκουρη καθηγήτρια Διεθνών Σχέσεων και Ασφάλειας και η Δρ. Ελένη Γαβριήλ, λέκτορας Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων και Διεθνούς Οικονομικού Δικαίου.

• Date: 02/04 - 02/03
  • Time: 17:30 - 20:00