ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Η Ψυχολογία της Διατροφής

31/03 - 31/03 @ 18:00 - 19:30

Την ερχόμενη Παρασκευή, 31 Μαρτίου στις 18:00 στο Seminar Room του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφος, θα πραγματοποιηθεί μονόωρη διάλεξη από τον Δρ. Omer Horovitz, Πρόεδρο του Τμήματος Ψυχολογίας στο Πανεπιστήμιο Tel-Hai του Ισραήλ, με θέμα: Η Ψυχολογία της Διατροφής. Είναι επικεφαλής του εργαστηρίου Φυσιολογίας και Συμπεριφοράς. Εστιάζει στην ανθρώπινη κλινική έρευνα, τόσο σε νεαρά όσο και σε ενήλικα άτομα, χρησιμοποιώντας ψυχοφυσιολογικές και νευρικές μεθόδους.

Μελετά τις συσχετίσεις μεταξύ του άγχους και της διατροφής, των διατροφικών συνηθειών και την επιρροή τους στη γνωστική λειτουργία και την ευημερία του ατόμου. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα είναι στη μελέτη των συμπεριφορικών και φυσιολογικών πτυχών της ανάπτυξης συναισθηματικών διαταραχών και της σχέσης τους με τη διατροφή στον άνθρωπο σε όλη τη διάρκεια της ζωής.

• Date: 31/03 - 31/03
  • Time: 18:00 - 19:30