ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

“Eye-tracking and finger-tracking in language research”

02/05 - 02/05 @ 18:00 - 19:00

Το Τμήμα Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφος, στο πλαίσιο των διδακτικών και ερευνητικών του δραστηριοτήτων, και με πρωτοβουλία  και οργάνωση της Λέκτορα Πειραματικής Ψυχολογίας Δρ. Λουκίας Ταξιτάρη, θα φιλοξενήσει διάλεξη του ερευνητή Dr Andrea Nadalini, από το ερευνητικό κέντρο CRN, Pisa, Italy, με θέμα “Eyetracking and fingertracking in language research”. Ο Dr Nadalini ασχολείται ακαδημαϊκά με το αντικείμενο της ψυχολογίας της γλώσσας, και της ανάπτυξης της αναγνωστικής ικανότητας μέσα από σύγχρονες και καινοτόμες ερευνητικές μεθόδους.

Η διάλεξη θα λάβει χώρα την Τρίτη 02 Μαΐου 2023 και ώρα 18.00 στο Αμφιθέατρο του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφος. Η ομιλία θα είναι διάρκειας περίπου 45 λεπτών και θα ακολουθήσει διάλογος με τους φοιτητές. Η τιμητική παρουσία του Dr Nadalini στο πανεπιστήμιο θα δώσει στους φοιτητές μία μοναδική ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με τη μεθοδολογίας της έρευνας και με σύγχρονες θεωρητικές προσεγγίσεις στην Ψυχολογία, και να αντλήσουν γνώση και έμπνευση. Η πρόσβαση θα είναι ελεύθερη για τους Φοιτητές και το Ακαδημαϊκό Προσωπικό του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφος. Είστε όλοι ευπρόσδεκτοι.

• Date: 02/05 - 02/05
  • Time: 18:00 - 19:00