ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Screening and Debating Politics and Society

19/03 - 19/03 @ 18:30 - 20:30

Το Τμήμα Ιστορίας, Πολιτικής και Διεθνών Σπουδών του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφος εγκαινιάζει σειρά θεματικών προβολών και συζητήσεων που σκοπό έχουν την ενημέρωση, τον προβληματισμό και τον διάλογο. Κάθε δεύτερη Τρίτη θα πραγματοποιείται προβολή / συζήτηση που θα εξετάζει επιμέρους ζητήματα που αφορούν τη διεθνή και εσωτερική πολιτική, την κοινωνία και την οικονομία.

Η πρώτη προβολή θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 19 Μαρτίου 2024 στις 18.30, στο αμφιθέατρο του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφος. Πρόκειται για ένα πολιτικό, πολεμικό (ή αντι-πολεμικό) και ιστορικό δράμα που θέτει ζητήματα  για τις ένοπλες συρράξεις, τις οικογενειακές σχέσεις και τον διχασμό.

Μετά την προβολή της ταινίας θα ακολουθήσει συζήτηση για τις πολύπλοκες προεκτάσεις και τους συμβολισμούς του έργου όπως επίσης και τις αναλογίες που παρατηρούνται στις συγκρούσεις της σημερινής εποχής.

Στη συζήτηση θα συμμετάσχουν η Δρ. Μαρίνα Ελευθεριάδου, επίκουρη καθηγήτρια Διεθνών Σχέσεων και Ασφάλειας και η Δρ. Ελένη Γαβριήλ, λέκτορας Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων και Διεθνούς Οικονομικού Δικαίου.

• Date: 19/03 - 19/03
  • Time: 18:30 - 20:30