Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για συμμετοχή στο συνέδριο με τίτλο: Πτυχές της τουρκικής εισβολής και της κυπριακής ιστορίας της περιόδου 1967-1974

April 4, 2024

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για συμμετοχή στο συνέδριο με τίτλο:

Πτυχές της τουρκικής εισβολής και της κυπριακής ιστορίας της περιόδου 1967-1974

Το 2024 κλείνουν 50 χρόνια  από την τουρκική εισβολή. Προκύπτει η αναγκαιότητα αναστοχασμού και επανεξέτασης των ζητημάτων εκείνης της περιόδου. Με αυτή την αφορμή θα διοργανωθεί συνέδριο με θέμα την περίοδο 1967-1974 της κυπριακής ιστορίας.

Το συνέδριο διοργανώνεται από το Τμήμα Ιστορίας, Πολιτικής και Διεθνών Σπουδών του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφος. Οι θεματικές του συνεδρίου περιλαμβάνουν τα εξής, ενδεικτικά, θέματα:

• Oι στρατιωτικές πτυχές των επιχειρήσεων της εισβολής
  • Αγνοούμενοι, αιχμάλωτοι, πρόσφυγες, θύματα της εισβολής
  • Πτυχές της στάσης της Ελλάδας (στρατιωτικές, πολιτικές κ.ά) κατά την εισβολή
  • Σχέσεις Αθηνών-Λευκωσίας κατά την υπό μελέτη περίοδο
  • Η δράση των παράνομων οργανώσεων στην Κύπρο
  • Πραξικόπημα
  • Πολιτική ζωή στην Κύπρο κατά την υπό μελέτη περίοδο
  • Τα γεγονότα της Κοφίνου
  • Οι διακοινοτικές συνομιλίες του 1968 και η εξέλιξή τους
  • Διεθνείς πτυχές του κυπριακού ζητήματος (στάση ΗΠΑ, ΝΑΤΟ, Βρετανίας…), 1967-1974
  • Ελληνοτουρκικές σχέσεις (1967-1974)
  • Η εξωτερική πολιτική της Κυπριακής Δημοκρατίας (1967-1974)
  • Τουρκοκυπριακή κοινότητα (1967-1974)

Καλούμε τις/τους ερευνητές/ -τριες που ενδιαφέρονται να υποβάλουν και να παρουσιάσουν κάποιο θέμα, να στείλουν περίληψη έως 400 λέξεων με το ονοματεπώνυμό τους μέχρι τις 30 Απριλίου 2024 στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected] .

Οι παρουσιάσεις θα έχουν διάρκεια 15 λεπτών κάθε μία. Ενθαρρύνουμε ιδιαίτερα νεότερους ερευνητές (νέους διδάκτορες, υποψήφιοι διδάκτορες, ερευνητές κάτοχοι Μάστερ) που έχουν κάνει έρευνα σε κάποιο από τα παραπάνω πεδία να υποβάλουν περίληψη της εργασίας τους.