Εκπαιδευτική επίσκεψη του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών στην υπό κατασκευή σήραγγα αυτοκινητόδρομου Πάφου – Πόλης Χρυσοχούς

January 15, 2024

Κατά το Φθινοπωρινό Εξάμηνο 2023-2024, σύμφωνα με την εκπαιδευτική φιλοσοφία του «Ζωντανού Εργαστηρίου» του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστήμιου Νεάπολις Πάφος, η Δρ. Σαλώμη Παπαμιχαήλ, ο  Δρ. Γιάννης Μπέλλος και ο Δρ. Άνθος Ιωάννου σε συνεργασία με τον Πολιτικό Μηχανικό των Δημοσίων Έργων κ. Ιορδάνη Νικολάου, διοργάνωσαν εκπαιδευτική επίσκεψη στην υπό κατασκευή σήραγγα στην Τσάδα η οποία αποτελεί μέρος του αυτοκινητόδρομου Πάφου – Πόλης Χρυσοχούς. Το εν λόγω έργο έχει αναλάβει η εταιρία Intrakat. Οι φοιτητές μας είχαν την ευκαιρία να μάθουν πληροφορίες για το έργο από τον κ. Ιορδάνη Νικολάου, ο οποίος είναι ο Μηχανικός του Έργου καθώς επίσης και από τον Γεωλόγο της εταιρίας Intrakat Δρ. Κωνσταντίνο Σκουρλή. Κατά την διάρκεια της επίσκεψης οι φοιτητές είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά τόσο την στήριξη του μετώπου κατά την διάνοιξη της σήραγγας όσο και την ήδη διανοιγμένη σήραγγα πριν την τελική επένδυση. Το έργο, μοναδικό για τα Κυπριακά δεδομένα, περιλαμβάνει την κατασκευή αυτοκινητόδρομου μήκους 15 km με δύο σήραγγες μήκους 900 m και πέντε ψηλές γέφυρες μήκους 1400 m.