Πρώτη στην Ελληνική Ακαδημαϊκή Κατάταξη ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Νεάπολης στην Κύπρο

May 6, 2016

Ο πρύτανης του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφος, καθηγητής Σπύρος Μακριδάκης, βρίσκεται πρώτος στην κατάταξη των 10 Ελλήνων επιστημόνων που υπηρετούν ως ακαδημαϊκοί στην Κύπρο. Τα στοιχεία αυτά προέκυψαν από την πρόσφατη έκδοση έργου του διαπρεπή γιατρού, καθηγητή στο Πανεπιστήμιο του Στάντφορτ, Ιωάννη Ιωαννίδη, με τον επιτυχή τίτλο «Tractatus για την έκτη φήμη», (εκδ. Κέδρος 2016). Στο 358 σελίδων βιβλίο του, ο πολυγραφότατος και άκρως δραστήριος καθηγητής, ανάμεσα στις 166 «Παραλογές» του καταχωρίζει πίνακα Ελλήνων επιστημόνων με μεγάλη επιρροή στην επιστημονική βιβλιογραφία. Στον Πίνακα αυτόν πραγματοποιείται ονομαστική καταγραφή 714 Ελλήνων επιστημόνων, εκ των οποίων οι 681 είναι ζώντες και οι 33 έχουν ολοκληρώσει την επίγεια ζωή τους, ενώ παρέχονται και τα εξής ενδιαφέροντα στοιχεία, που μπορούν να αποτελέσουν «Παραινετικό Λόγο» προς τους νέους, κατά τον καθηγητή. Αν και οι Έλληνες  αριθμούν μόλις το 0,2% σε παγκόσμιο επίπεδο, εν τούτοις καλύπτουν το 3% των κορυφαίων επιστημόνων παγκοσμίως. Οι περισσότεροι, όμως, από αυτούς έχουν πολύ λίγο ή και καθόλου ακουστεί στον Ελλαδικό χώρο, οπότε το γεγονός της παρουσίασης των στοιχείων αυτών, με πολλές και ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες και προπαντός με την κατάταξή τους σε αξιολογική παγκόσμια κλίμακα παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Παρακάτω παρατίθεται πίνακας με τους πρώτους 10 Έλληνες ακαδημαϊκούς οι οποίοι εργάζονται σε Πανεπιστημιακά ιδρύματα της Κύπρου.

ID

University

Number of

Citations in