LEGAL CLINIC of the Law School at Neapolis University in Cyprus

ΝΟΜΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ (Legal Clinic) της Νομικής Σχολής

July 30, 2021

Η Νομική Κλινική της Νομικής Σχολής του Πανεπιστήμιου «Νεάπολις» αποτελεί μια πρωτοτυπία για τα κυπριακά δεδομένα προσφέροντας μια έξω-ακαδημαϊκή (extracurricular) αλλά πρωτίστως επιστημονική δραστηριότητα  για τους φοιτητές του προγράμματος προπτυχιακών νομικών σπουδών. Η νομική κλινική συστήθηκε πειραματικά πριν από ένα περίπου χρόνο και έκτοτε παρέχει εξειδικευμένες νομικές εργασίες πάνω σε υποθέσεις που αφορούν την υπεράσπιση ελληνοκυπρίων για παραβιάσεις ανθρωπίνων δικαιωμάτων ενώπιον του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων (ΕΔΔΑ) στο Στρασβούργο. Η Κλινική στελεχώνεται από μια ομάδα 10 φοιτητών της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου, διευθύνεται από τον Επίκουρο Καθηγητή Διεθνούς Δικαίου κ. Θωμά-Νεκτάριο Παπαναστασίου και συνεργάζεται με τη δικηγορική εταιρεία «Λέλλος Π. Δημητριάδης Δ.Ε.Π.Ε.» (Lellos P. Demetriades Law Office LLC.), με την οποία έχει υπογράψει ειδικό Μνημόνιο Συνεργασίας (MOU).

Ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφου, Καθηγητής Παντελής Σκλιάς, δήλωσε:

«Είναι μία καινοτόμος πρωτοβουλία με την ιδιαίτερα δραστήρια συμμετοχή των φοιτητών της Νομικής Σχολής. Εμπλουτίζεται η μαθησιακή διαδικασία και οι φοιτητές μας αποκτούν πρακτική εμπειρία. Στο Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφου στηρίζουμε αντίστοιχες πρωτοβουλίες οι οποίες καθιστούν την φοιτητική μας κοινότητα ενεργό παράγοντα και πρωταγωνιστή. Συγχαρητήρια τόσο στον Διευθυντή της Νομικής Κλινικής, Επίκουρο Καθηγητή Θωμά-Νεκτάριο Παπαναστασίου, όσο και στις φοιτήτριες και στους φοιτητές μας