To Πανεπιστήμιο Νεάπολις μέλος του CSRC πρόγραμμα Horizon 2020

October 22, 2018

Το Πανεπιστήμιο Νεάπολις, δεσμευμένο στο όραμα για βελτίωση της κοινωνίας και της ζωής στην Κύπρο εν γένει, είναι ενεργός συνεργάτης σε αυτό το πολύ φιλόδοξο εγχείρημα που θα αλλάξει την κατανόηση των θεμάτων STEAM από το ευρύ Κυπριακό κοινό και θα βελτιώσει τις συνεισφορές του ακαδημαϊκού κόσμου της Κύπρου στην αριστεία των επιστημών μέσα από την εξερεύνηση της επιστήμης και την επικοινωνία της επιστήμης. Ο ηγέτης αυτού του έργου, που περιλαμβάνει την ίδρυση ενός Επιστημονικού Κέντρου στην Κύπρο, είναι το Πανεπιστήμιο Κύπρου, με όλα τα ιδιωτικά και δημόσια πανεπιστήμια του νησιού να συμμετέχουν ως εταίροι, μαζί με συνεργάτες από άλλα επιστημονικά κέντρα και ακαδημαϊκά τμήματα στην Ευρώπη. Ένα σύντομο βίντεο που περιγράφει τα επιτεύγματα της πρώτης φάσης αυτού του σχεδίου Ορίζοντας 2020 παρουσιάζεται παρακάτω.