Το Πανεπιστήμιο Νεάπολις εκπροσωπήθηκε στο Συμπόσιο Αειφόρου Πολεοδομικού Σχεδιασμού και Σχεδιασμού

May 17, 2016

Το Συμπόσιο Sustainable Urban Planning and Design που συνδιοργανώθηκε από το Πολεοδομικό Συμβούλιο και το Τμήμα Πολεοδομίας και Οικήσεως ολοκληρώθηκε με επιτυχία στις 13 Μαΐου, 2016. Το Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφος εκπροσωπήθηκε από τον Δρ. Ιωάννη Α. Πισσούριο, Λέκτορα Αστικού και Πολεοδομικού Σχεδιασμού. Ο Δρ. Ιωάννης Α. Πισσούριος παρουσίασε το Ολοκληρωμένο Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής Ανάπτυξης του Δήμου Πάφου και τους τρόπους που το Σχέδιο αυτό μπορεί να εμπλουτίσει την τρέχουσα μεθοδολογία σχεδιασμού που διέπει την προετοιμασία των Σχεδίων Ανάπτυξης. Στο Συμπόσιο συμμετείχαν καθηγητές αστικού και πολεοδομικού σχεδιασμού από διάφορα πανεπιστήμια της Κύπρου, της Ελλάδας, του Ισραήλ, της Σουηδίας και της Ιταλίας.