Συμμετοχή του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών στην Επιστημονική Επιτροπή Συνεδρίου Σκυροδέματος

December 22, 2023

Το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφος συμμετείχε με εκπρόσωπο τον Δρ. Άνθο Ιωάννου, Λέκτορα στις Κατασκευές Οπλισμένου Σκυροδέματος, στην επιστημονική επιτροπή του συνεδρίου σκυροδέματος που διοργάνωσε ο Σύλλογος Πολιτικών Μηχανικών Κύπρου.

Παρουσιάστηκε διάλεξη με τίτλο “Παραμετρική Διερεύνηση Διαστασιολόγησης Τοιχείων Οπλισμένου Σκυροδέματος με Μέση και Υψηλή Κατηγορία Πλαστιμότητας (DCM & DCH)” από τον Δρ. Άνθρο Ιωάννου. Επιπλέον, ο απόφοιτος του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφος, Νικόλαος Τζάβελλος, παρουσίασε στην ειδική τεχνική έκθεση posters ερευνητικών εργασιών τα αποτελέσματα της πτυχιακής του εργασίας με θέμα “Investigation of the Tensile and Compressive Behavior of Plain Concrete Vs Strain Hardening Cementitious Composites (SHCCs) and Experimental Testing of Retrofitted Corroded Reinforced Concrete Elements”