Τμήμα Πληροφορικής – Συμμετοχή στον διαγωνισμό ROBOTEX17

May 4, 2017

Το Τμήμα Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφου συμμετέχει στον 1ο Παγκύπριο Διαγωνισμό Ρομποτικής – CYPRUS ROBOTEX CHALLENGE.

Ο διαγωνισμός διοργανώνεται από τον Κυπριακό Σύνδεσμο Πληροφορικής (www.ccs.org.cy) σε συνεργασία με τον οργανισμό NPO Robotex Εσθονίας (www.robotex.ee/en), στις 25 Ιουνίου 2017, στο κλειστό Αθλητικό Κέντρο Κώστας Παπαέλληνας στο Στρόβολο.

Κύριος στόχος του διαγωνισμού είναι η ανάπτυξη πνεύματος επικοινωνίας, ομαδικότητας και συνεργασίας μεταξύ μαθητών/ φοιτητών και εκπαιδευτικών/ ακαδημαϊκών μέσα από τον τομέα της ρομποτικής τεχνολογίας, καθώς και η αναβάθμιση των επιστημονικών πεδίων STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics).