Επίσκεψη σε σχολεία στα πλαίσια του Έργου Connect

November 29, 2022

Στα πλαίσια του Έργου CONNECT (Cyprus ON a mission to Engage, inspire and Connect with citizens through the European Researchers’ Night) του Ιδρύματος Έρευνας και Καινοτομίας (ΙδΕΚ) και με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα των Πόλεων, το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών της Σχολής Αρχιτεκτονικής, Μηχανικής και Γεωπεριβαλλοντικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφος, το οποίο εκπροσώπησε ο Δρ Ιωσήφ Καπελλάκης, Λέκτορας Περιβαλλοντικής Ρευστομηχανικής, συμμετείχε στο Πρόγραμμα “Ερευνητές και Ερευνήτριες στα Σχολεία” σε επισκέψεις στα Δημοτικά Σχολεία Χλώρακα-Λεμπας-Αγίου Στεφάνου και Στ’ Πάφου στην Κάτω Πάφο, και έκανε ομιλία με τίτλο «Ο Ρόλος του Νερού στην Εύρυθμη Λειτουργία μιας Πόλης».

Κύριος στόχος του Προγράμματος είναι η αύξηση της επαφής και διάδρασης των μαθητών/τριών αλλά και των εκπαιδευτικών με ερευνητές/τριες ενώ σκοπός των επισκέψεων ήταν με απλό και άμεσο τρόπο να παρουσιαστεί στους μαθητές και στις μαθήτριες η σημασία της επιστήμης, της έρευνας και της καινοτομίας στον κλάδο του νερού καθώς και του επαγγέλματος του ερευνητή/ερευνήτριας ως επιλογή για το μέλλον.