Επιτυχημένη Συνεργασία Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφος και Ινστιτούτου Ανάπτυξης και Ευζωϊας «ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ»: «Σχεδιάζω τη σταδιοδρομία μου-Σχεδιάζω τη ζωή μου» στο Δημοτικό Θέατρο του Δήμου Κορινθίων

February 5, 2024

Πραγματοποιήθηκε με εξαιρετική επιτυχία στο Δημοτικό Θέατρο του Δήμου Κορινθίων στις 28-01-2024 η εκδήλωση που συνδιοργάνωσαν το Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφος και το  Ινστιτούτο Ανάπτυξης και Ευζωϊας «ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ» με θέμα: «Σχεδιάζω τη σταδιοδρομία μου-Σχεδιάζω τη ζωή μου».

Ο πρύτανης του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφος καθηγητής Παντελής Σκλιας στον αισιόδοξο και μεστό από μηνύματα χαιρετισμό του προέτρεψε τους νέους και τις  νέες να ακολουθήσουν την καρδιά τους (follow your hart) για  αυτό που αγαπούν και στην επιλογή σπουδών και επαγγέλματος. Έτσι τόνισε ότι  θα ενδυναμώνονται σε όλη τους τη ζωή και θα αισθάνονται ικανοποιημένοι.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο νεοεκλεγής Δήμαρχος Κορινθίων κος Νικόλαος Σταυρέλης,  ο Γενικός Γραμματέας του Δημοτικού Συμβουλίου και Εκπαιδευτικός Τεχνολόγος του NUP  Δρ. Βασίλειος Μπαλάφας, καθώς και πλήθος μαθητών, εκπαιδευτικών και γονέων.

Τα θέματα που συζητήθηκαν είχαν ως ακολούθως:

«Δεξιότητες: βασικός παράγοντας του μέλλοντος», Mαρίνα Μπονάτσου, Σύμβουλος Σταδιοδρομίας, Μ.Α. στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό & τη Συμβουλευτική, Εκπαιδευτικός, Careerstep Σύμβουλοι Σταδιοδρομίας

«Διαχείριση Άγχους», Δήμητρα Στάμου, Ψυχολόγος, Εκπαιδευτική Ψυχολογία (MSc), CBT Psychotherapist

«Η συμβολή του mindfulness στην εφηβεία», Γλυκερία Ρέππα, Ψυχολόγος, Λέκτορας Εκπαιδευτικής Ψυχολογίας, Πανεπιστήμιο Nεάπολις Πάφος, Professional Mindfulness Instructor

«Μαθησιακές Δυσκολίες & Επαγγελματικός Προσανατολισμός», Μαρία Γαλανοπούλου, Ειδική Παιδαγωγός (ΜSc), Φιλόλογος, Eπιστημονική Υπεύθυνη Τηλεσκόπιο Ινστιτούτο Ανάπτυξης & Ευζωίας

«Υποστήριξη διαδρομής Μαθητών με Μαθησιακές Δυσκολίες (ΜΔ) από το Λύκειο στο Πανεπιστήμιο», Χριστιάνα Κούνδουρου, Λέκτορας Ειδικής Αγωγής, Συντονίστρια MSc Εκπαιδευτικής Ψυχολογίας (εξ αποστάσεως πρόγραμμα)

«Παρουσίαση των εκπαιδευτικών και επαγγελματικών κατευθύνσεων του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφος» Αναστασία Αθανασούλα – Ρέππα, Δ/ντρια Μονάδας εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης και αναπλ. Πρόεδρος του Τμήματος Οικονομικών & Διοίκησης του NUP.