ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Διαπραγματεύσεις συμβολαίων ξενοδοχείων: Στρατηγικές σε περιόδους κρίσεων

14/05 - 14/05 @ 12:00 - 14:00

Το Εξ Αποστάσεως Μεταπτυχιακό στη Διοίκηση Τουριστικών Επιχειρήσεων του Τμήματος Οικονομικών και Διοίκησης, της Σχολής Οικονομικών, Διοίκησης και Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφος διοργανώνει διαδικτυακή εκδήλωση το Σάββατο 14 Μαΐου και ώρα 12:00-14:00.

Σκοπός της εκδήλωσης είναι η ανάδειξη στρατηγικών διαπραγμάτευσης των ξενοδοχειακών συμβολαίων που συνάπτουν οι ξενοδόχοι με τους διοργανωτές ταξιδιών (tour operators) σε περιόδους κρίσης. Πιο συγκεκριμένα, διακεκριμένοι επαγγελματίες του ξενοδοχειακού κλάδου θα μεταφέρουν την εμπειρία και τη γνώση τους και θα συζητήσουν τις επιπτώσεις των κρίσεων στη διαπραγμάτευση ξενοδοχειακών συμβολαίων.

Τα τελευταία δύο χρόνια τόσο η υγειονομική κρίση όσο και ο πόλεμος μεταξύ Ρωσίας και Ουκρανίας έχουν δυσχεράνει την λειτουργία των ξενοδοχείων και την οικονομική τους απόδοση. Τα διαδοχικά lockdowns, οι κρατήσεις τελευταίας στιγμής, οι ανύπαρκτες ακυρωτικές πολιτικές, τα προβλήματα ρευστότητας, το αυξημένο ενεργειακό και συνεπώς λειτουργικό κόστος είναι μερικές από τις δυσκολίες που οι ξενοδόχοι έχουν να αντιμετωπίσουν. Η ανάγκη για επιβίωση και για μία κερδοφόρα λειτουργία των ξενοδοχείων μας οδήγησε στην διοργάνωση αυτής της διαδικτυακής εκδήλωσης.

Η διαδικτυακή αυτή εκδήλωση απευθύνεται σε επαγγελματίες του ξενοδοχειακού κλάδου, σε ακαδημαϊκούς, σε φοιτητές και σε όσους ασχολούνται με τον κλάδο του τουρισμού.

Πρόγραμμα εκδήλωσης

Χαιρετισμός

12.00-12.05 Χαιρετισμός Πρύτανη Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφου, κ. Παντελή Σκλιά

Ομιλητές