O πρώτος απόφοιτός του Μεταπτυχιακού Εξ Αποστάσεως στη Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία του Πανεπιστημίου Νεάπολις

August 1, 2019

Το Μεταπτυχιακό Εξ Αποστάσεως στη Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφου έχει τον πρώτο απόφοιτό του. Ο Νικόλαος Βρισιμτζής υποστήριξε με επιτυχία τη διπλωματική του εργασία με θέμα «Από τον απελευθερωτικό αγώνα της ΕΟΚΑ στη διχαστική αντιπαράθεση της ΕΟΚΑ Β΄», κι έτσι θα συμμετάσχει στην τελετή αποφοίτησης της 27ης Σεπτεμβρίου. Είναι η πρώτη διπλωματική εργασία που υποστηρίζεται στο πλαίσιο του εν λόγω μεταπτυχιακού προγράμματος. Η έμφαση στην έρευνα αποτελεί μια από τις βασικές προτεραιότητες των μεταπτυχιακών σπουδών, γι’ αυτό και έχει ενσωματωθεί στην εκπαιδευτική διαδικασία του Πανεπιστημίου μας, ακολουθώντας τα διεθνή πρότυπα. Συγχαίρουμε τον κ. Βρισιμτζή για την εξαιρετική δουλειά του και ευελπιστούμε ότι θα αποτελέσει την απαρχή για αντίστοιχες γόνιμες ερευνητικές και συγγραφικές προσπάθειες και από άλλους μεταπτυχιακούς φοιτητές μας.