Μεταπτυχιακό στη Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία (Εξ αποστάσεως)

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

3 έως 5 Εξάμηνα

90 ECTS

Ελληνικά

Πλήρης ή Μερική Φοίτηση

Αναγνωρισμένο από ΔΙΠΑΕ και ΔΟΑΤΑΠ

ΣΤΟΧΟΣ ΤΟΥ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥ ΣΤΗ ΝΕΟΤΕΡΗ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ (ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ)

Το Πρόγραμμα αποσκοπεί στη μεταπτυχιακή κατάρτιση και επιστημονική εξειδίκευση στη Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία με στόχο την απόκτηση περισσότερων επαγγελματικών εφοδίων και την ευρύτερη κατάρτιση ατόμων με ειδικά ενδιαφέροντα στο εν λόγω γνωστικό αντικείμενο. Απευθύνεται κατά κύριο λόγο σε πτυχιούχους Φιλοσοφικών και Παιδαγωγικών Σχολών, καθώς και Τμημάτων Ιστορίας, Πολιτικής Επιστήμης, Κοινωνιολογίας, Διεθνών Σχέσεων, Ευρωπαϊκών Σπουδών, Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης, Δημοσιογραφίας, Ελληνικού και Ευρωπαϊκού Πολιτισμού, και άλλων παρεμφερών Σχολών και Τμημάτων. Προσφέρει ευκαιρία επιμόρφωσης και επαγγελματικής ανέλιξης σε εκπαιδευτικούς, δημόσιους υπαλλήλους και άλλους επαγγελματίες αλλά και την ευκαιρία σε νέους αποφοίτους για εξειδικευμένη κατάρτιση. Επιδίωξή του είναι μια πιο ολοκληρωμένη κατανόηση του ιστορικού παρελθόντος, της σημασίας και της διάχυσής του στον σύγχρονο κόσμο.

ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών «Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία» προσφέρεται με τη μεθοδολογίας της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, πλήρους ή μερικής φοίτησης.

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

ΕΞΑΜΗΝΟ 1

DHIST601Ιστορικές Σπουδές. Θεωρία και Μεθοδολογία της ΙστορίαςΥποχρεωτικό7.5
DHIST602Νεότερη Ελληνική Ιστορία (1821-1914)Υποχρεωτικό7.5
DHIST603Νεότερη Ευρωπαϊκή Ιστορία (1789-1914)Υποχρεωτικό7.5
DHIST604Η βρετανική κυριαρχία στα Επτάνησα και στην ΚύπροΥποχρεωτικό7.5

ΕΞΑΜΗΝΟ 2

DHIST605Ελληνοτουρκικές σχέσειςΥποχρεωτικό7.5
DHIST606Σύγχρονη Ελληνική Ιστορία (1914-1981)Υποχρεωτικό7.5
DHIST607Σύγχρονη Ευρωπαϊκή Ιστορία (1914-1989)Υποχρεωτικό7.5
DHIST608Ιστορία της Κυπριακής ΔημοκρατίαςΥποχρεωτικό7.5

ΕΞΑΜΗΝΟ 3

DHIST600Διπλωματική διατριβήΥποχρεωτικό30

Στο Πρόγραμμα γίνονται δεκτοί απόφοιτοι Πανεπιστημίων και Τ.Ε.Ι. καθώς από αναγνωρισμένα προγράμματα από τον  Α.Τ.Ε.Ε.Ν.

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ

Το Πανεπιστήμιο διατηρεί το δικαίωμα να προσδιορίζει τα προσφερόμενα μαθήματα επιλογής ανά ακαδημαϊκό έτος.

ΚΑΝΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΣΟΥ

Δηλώστε το ενδιαφέρον σας και ένας από τους συμβούλους εισδοχής μας θα επικοινωνήσει μαζί σας για καθοδήγηση και πρόσθετες πληροφορίες.

ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Γιώργος Γεωργής

Καθηγητής Νεότερης Ιστορίας

Πρόεδρος Τμήματος Ιστορίας, Πολιτικής και Διεθνών Σπουδών

Συντονιστής Μεταπτυχιακού στην Ιστορία και Μεταπτυχιακό στη Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία (Εξ αποστάσεως)

Ο Γιώργος Γεωργής είναι Καθηγητής του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφου, μέλος του Συμβουλίου και Διευθυντής των Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων Ιστορίας του ίδιου Πανεπιστημίου.

Παντελής Σκλιάς

Καθηγητής Διεθνούς Πολιτικής Οικονομίας

Πρύτανης Πανεπιστημίου Νεάπολις

Συντονιστής Πτυχίο στις Διεθνείς Σχέσεις και Ασφάλεια, Μεταπτυχιακό στην Ευρωπαϊκή Πολιτική και Διακυβέρνηση (Συμβατικό και Εξ αποστάσεως) και Mεταπτυχιακό στις Διεθνείς Σχέσεις, τη Στρατηγική και την Ασφάλεια (Εξ αποστάσεως)

Ο Παντελής Σκλιάς (Πρύτανης του Πανεπιστημίου Νεάπολις) είναι Καθηγητής Διεθνούς Πολιτικής Οικονομίας. Αποφοίτησε το 1990 από το Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Διεθνών Σπουδών του Παντείου Πανεπιστημίου.

Μάριος Λεωνίδα Ευρυβιάδης

Καθηγητής στις Διεθνείς Σχέσεις και Ασφάλεια

Αναπληρωτής Πρόεδρος Τμήματος Ιστορίας, Πολιτικών και Διεθνών Σπουδών

Ο Μάριος Λεωνίδα Ευρυβιάδης είναι Καθηγητής Διεθνών Σχέσεων και Ιστορίας στο Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφου. Είναι επίσης Senior Fellow και Director of Resources στο European Rim Policy and Investment Council, Λάρνακα.

Γεώργιος Μαρής

Επισκέπτης Ερευνητής Πολιτική Οικονομία των Διεθνών Σχέσεων

Ο Γεώργιος Μαρής είναι Αναπληρωτής Καθηγητής στο Τμήμα Μεσογειακών Σπουδών του Πανεπιστήμιο Αιγαίου με κύριο αντικείμενο την Πολιτική Οικονομία των Διεθνών Σχέσεων.

Κατερίνα Παπαζαχαρία

Λέκτορας στην Διπλωματική Ιστορία και Διεθνείς Σχέσεις

Η Κατερίνα Παπαζαχαρία είναι διδάκτωρ Βυζαντινής Ιστορίας. Σπούδασε στη Φιλοσοφική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στο Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας .

Κυριάκος Ιακωβίδης

Λέκτορας στην Νεότερη Ιστορία

Γεννήθηκε στη Λεμεσό το 1984.Πτυχίο δημοσιογραφίας (Queen Margaret University, Edinburgh). Μεταπτυχιακό στην Ιστορία (Royal Holloway). Κάτοχος διδακτορικού τίτλου από το Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Αντώνης Κλάψης

Επισκέπτης Ερευνητής Διπλωματία και Διεθνής Οργάνωση

Βοηθός Συντονιστής Μεταπτυχιακού στη Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία (Εξ αποστάσεως)

Ο Αντώνης Κλάψης είναι Επίκουρος Καθηγητής Διπλωματίας και Διεθνούς Οργάνωσης στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Διεθνών Σχέσεων του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου.

Δημήτρης Ν. Χρυσοχόου

Επισκέπτης Καθηγητής Θεωρίας και Θεσμών Ευρωπαϊκής Ολοκλήρωσης

Ο Δημήτρης Ν. Χρυσοχόου είναι Καθηγητής Θεωρίας και Θεσμών της Ευρωπαϊκής Ολοκλήρωσης στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

Μερσίλεια Αναστασιάδου