ΠΙΣΩ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΝΕΑ
Giorgos Georgis gives speech at Kykkou A’ Lyceum

Εκδήλωση Λυκείου Κύκκου Α’ για τα Οκτωβριανά

October 23, 2020

Εκδήλωση Λυκείου Κύκκου Α’ για τα Οκτωβριανά με κεντρικό ομιλητή τον καθηγητή του Πανεπιστημίου Νεάπολις Γιώργο Γεωργή.

Την Τετάρτη, 21 Οκτωβρίου 2020 το ΛΥΚΕΙΟ ΚΥΚΚΟΥ Α΄ τίμησε με μια λιτή, αλλά θαυμάσια εκδήλωση την 89η επέτειο της λαϊκής εξέγερσης των ΟΚΤΩΒΡΙΑΝΩΝ ΤΟΥ 1931. Με μια εξαιρετική ομιλία ο Κοσμήτορας της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών, Τεχνών και Ανθρωπιστικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφου, πρώην Πρέσβης της Κύπρου στην Ελλάδα, Καθηγητής Ιστορίας Γιώργος Γεωργής παρουσίασε τα ιστορικά γεγονότα. Λόγω των ισχυόντων κανονισμών και μέτρων ένεκα πανδημίας, την εκδήλωση παρακολούθησε μόνο η Γ΄ τάξη Λυκείου. Ως ένδειξη ευγνωμοσύνης, προσφέρθηκε στον Καθηγητή Γεωργή από τον Διευθυντή του Λυκείου Κύκκου Α΄ κ.Δημήτρη Ταλιαδώρο αντίγραφο πίνακα του Λευτέρη Οικονόμου με τίτλο “Ελληνικός Πολιτισμός”, ο οποίος κοσμούσε τον προθάλαμο του σχολείου.

LATEST NEWS

Ο Μάριος Ευρυβιάδης, Καθηγητής Δεθνών Σχέσεων και Ασφάλειας του Τμήματος Ιστορίας, Πολιτικής και Διεθνών Σπουδών, του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφος, συμμετείχε ως Πρόεδρος και Συντονιστής...

February 16, 2021