Επίσκεψη στα υψηλά κτήρια Del Mar και Blu Marine στη Λεμεσό

April 18, 2022

Στα πλαίσια της εκπαιδευτικής φιλοσοφίας του «Ζωντανού Εργαστηρίου», ομάδα φοιτητών των Τμημάτων Αρχιτεκτονικής και Πολιτικών Μηχανικών, της Σχολής Αρχιτεκτονικής, Μηχανικής και Γεωπεριβαλλοντικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Νεάπολις, επισκέφτηκε τα υψηλά κτήρια Limassol Del Mar και Limassol Blu Marine. Οι φοιτητές συνοδεύονταν από τους Καθηγητές Σόλωνα Ξενόπουλο, Γιάννη Μπέλλο και Παναγιώτη Στυλιανίδη. Η κατασκευή του κτηρίου Limassol Del Mar – κοινοπραξία δύο κορυφαίων εταιριών ανάπτυξης ακινήτων Leptos Group και D. Zavos Group – έχει πρόσφατα ολοκληρωθεί. Οι φοιτητές είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν από τον υπεύθυνο του συγκροτήματος κ. Πάνο Παπαδόπουλο σε διάφορους χώρους των δύο πύργων του κτηρίου. Η συγκεκριμένη επίσκεψη βοήθησε τους φοιτητές να εκτιμήσουν τις αυξημένες απαιτήσεις λειτουργικότητας που έχει μία τόσο μεγάλης κλίμακας κτηριακή κατασκευή. Το συγκρότημα πύργων Blu Marine, αφετέρου, – αποκλειστικό έργο της γνωστής εταιρίας ανάπτυξης Leptos Group – βρίσκεται ακόμη στα αρχικά στάδια της κατασκευής του. Στη συγκεκριμένη επίσκεψη, φοιτητές και ακαδημαϊκοί, εφοδιασμένοι με τον απαραίτητο εξοπλισμό ασφάλειας εργοταξίου, είχαν την ευκαιρία να δουν στην πράξη τις ιδιαιτερότητες στην κατασκευή πύργων οπλισμένου σκυροδέματος. Κατά την διάρκεια της ξενάγησης, ο υπεύθυνος μηχανικός του εργοταξίου κ. Αλέκος Μιχαηλίδης και οι μηχανικοί διαφόρων ειδικοτήτων, ανάλυσαν στους φοιτητές τις σημαντικά αυξημένες κατασκευαστικές απαιτήσεις τέτοιων υψηλών κτηρίων.