Submenu

Γραφείο Διεθνών Σχέσεων, Κινητικότητας, ECTS και Diploma Supplement

To Γραφείο Διεθνών Σχέσεων, Κινητικότητας, ECTS και Diploma Supplement στοχεύει στην προαγωγή του Πανεπιστημίου Νεάπολις στον ευρωπαϊκό και στο διεθνή χώρο. Πρώτος και κύριος στόχος του γραφείου είναι να θεσπίσει και να καθιερώσει τις διεθνείς σχέσεις και συνεργασίες ζωτικής σημασίας με ευρωπαϊκά και διεθνή Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα. Αυτές οι σχέσεις μπορούν να θεσπιστούν μέσω των διμερών συμφωνιών. Το γραφείο έχει υπογράψει σημαντικές διμερείς συμφωνίες. Το Πανεπιστήμιο Νεάπολις είναι ένα νέο Πανεπιστήμιο το οποίο στοχεύει και καλωσορίζει νέες διμερείς συμφωνίες με Πανεπιστημιακά ιδρύματα από τον χώρο της Ευρώπης. Ακόμα ένας σημαντικός στόχος είναι η καθιέρωση του Erasmus Charter. Επομένως, το Πανεπιστήμιο Νεάπολις καλωσορίζει και φιλοξενεί φοιτητές, ακαδημαϊκό και διοικητικό προσωπικό που προέρχεται από Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια. Ακόμη, στόχος του γραφείου είναι να ενθαρρύνει και να προτρέπει τους φοιτητές αλλά και το προσωπικό (ακαδημαϊκό και διοικητικό) να διακινούνται σε άλλα Πανεπιστήμια ή οργανισμούς με στόχο να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους, να αποκτήσουν νέες εμπειρίες και να διευρύνουν τους ορίζοντές τους.

Εκτός από την επέκταση των διμερών συμφωνιών αλλά και την αύξηση της κινητικότητας των φοιτητών και του προσωπικού, το γραφείο Διεθνών Σχέσεων στοχεύει στο να αποκτήσει τις πολύ σημαντικές Ευρωπαϊκές πιστοποιήσεις Diploma Supplement και ECTS.

Το Πανεπιστήμιο Νεάπολις έχει αποκτήσει το νέο Charter ERASMUS + 2021-2027. Εκτός από τη συνεργασία μεταξύ των Ευρωπαϊκών χωρών, το νέο πρόγραμμα προωθεί και τη συνεργασία με χώρες εταίρους (Τρίτες χώρες). http://europa.eu/!Hw83nd

Erasmus Charter 2021 – 2027 Neapolis University

Δήλωση της διαμονής σας στο εξωτερικό

Diploma supplement

Το Diploma Supplement παραδίδεται μαζί με το πτυχίο στους αποφοίτους μας. Το Diploma Supplement και η έκδοσή του αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι για κάθε Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο, το οποίο τηρεί και σέβεται τους κανονισμούς της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Σκοπός του είναι να περιλαμβάνει σε μια συγκεκριμένη μορφή κάποιες χρήσιμες πληροφορίες που αφορούν το γενικό πλαίσιο, τη φύση, το επίπεδο, το περιεχόμενο και το στάτους των σπουδών του κάθε απόφοιτου που έχουν ήδη ολοκληρωθεί με επιτυχία. Το Diploma Supplement είναι το έντυπο που προσφέρει διαφάνεια και διευκολύνει την ακαδημαϊκή, αλλά και την επαγγελματική αναγνώριση των προσόντων του κάθε φοιτητή/τριας (Δίπλωμα, Πτυχίο, Πιστοποιητικό). Το έντυπο αυτό πιστοποιείται στην αγγλική γλώσσα και δίνεται αυτόματα μέσα από το σύστημα και χωρίς καμιά χρέωση σε κάθε φοιτητή/τρια κατά την αποφοίτηση.

Sample Diploma Supplement