ο Τμήμα Επιστημών Πληροφοριών, προσκαλεί ενδιαφερόμενους/ες για εκπόνηση για το ακαδημαϊκό έτος 2016-17.

May 26, 2016

Το Τμήμα Επιστημών Πληροφορίας του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφου προσκαλεί ενδιαφερόμενους/ες για εκπόνηση Διδακτορικών Διατριβών σε συνεπίβλεψη με το Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου.

Οι προτάσεις για την εκπόνηση των διδακτορικών διατριβών θα υπάγονται στα παρακάτω γνωστικά αντικείμενα:

• Ηλεκτρονική Διακυβέρνηση (e-Government)
  • Ασφάλεια Πληροφοριών (Data Security, including the area of Cryptography)
  • Διοίκηση και Διαχείριση έργων (Project Management)
  • Επιστήμη Δεδομένων (Data Science):
    • Ανάλυση Μεγάλου Όγκου Δεδομένων (Big Data Analytics)
    • Διασυνδεδεμένα Δεδομένα (Linked Data)
    • Εξόρυξη Δεδομένων (Data Mining)
  • Συστήματα Εισηγήσεων (Recommender Systems)
  • Ευφυή Συστήματα Μάθησης (Συναισθηματική Υπολογιστική – Affective Computing)
  • Αρχιτεκτονική Υπολογιστικών (Computer Architecture) και Υπολογιστική Νέφους (Cloud Computing)

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την έρευνα στα γνωστικά αντικείμενα μπορείτε να απευθύνεστε στον Καθηγητή κ. Κωνσταντίνο Χαλάτση, τηλ. +357 26843609, ­email: [email protected] ή στον Λέκτορα κ. Χριστοδούλου Κλείτο τηλ. +357 26843427, ­email: [email protected]

Στο Τμήμα θα γίνονται δεκτές αιτήσεις κατόχων τίτλων σπουδών των Τμημάτων:

(α) Επιστήμης Υπολογιστών, Μαθηματικών, Φυσικής της ημεδαπής ή ισότιμων Τμημάτων από Α.Ε.Ι της αλλοδαπής.
(β) Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί και Μηχανικοί Ηλεκτρονικών Υπολογιστών Τμημάτων της ημεδαπής ή ισότιμων Τμημάτων από Α.Ε.Ι της αλλοδαπής.
(γ) Σχολής Μηχανικών Αεροπορίας (Μηχανικοί Ηλεκτρονικών και Τηλεπικοινωνιών).

Προϋπόθεση για την επιλογή Υποψήφιων Διδακτόρων είναι να έχει ελάχιστο βαθμό διπλώματος/πτυχίου 6.5 ή ισοδύναμο αυτού και να είναι κάτοχος Μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών. Σε περίπτωση οριακής βαθμολογίας η επιτροπή θα αποφασίζει κατόπιν συνεντεύξεως με τον υποψήφιο, συνεκτιμώντας πρόσθετα στοιχεία του φακέλου του.

Για περισσότερες πληροφορείς όσον αφορά τις διαδικασίες υποβολής αιτήσεων πατήστε εδώ.