Διδακτορικό στην Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία

Οι διδακτορικές σπουδές του Τμήματος οδηγούν στην απόκτηση διδακτορικού διπλώματος, που  πιστοποιεί την εκπόνηση πρωτότυπης επιστημονικής έρευνας. Γίνονται δεκτοί απόφοιτοι πανεπιστημίου, κάτοχοι μεταπτυχιακού τίτλου, αναγνωρισμένων ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων, Φιλοσοφικών, Νομικών και Παιδαγωγικών Σχολών, καθώς και Τμημάτων Ιστορίας, Πολιτικής Επιστήμης, Κοινωνιολογίας, Διεθνών Σχέσεων, Ευρωπαϊκών Σπουδών, Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης, Δημοσιογραφίας, Ελληνικού και Ευρωπαϊκού Πολιτισμού, και άλλων παρεμφερών Σχολών και Τμημάτων. Γίνονται, επίσης, δεκτοί κάτοχοι μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών, διαφόρων ειδικοτήτων, για εκπόνηση διδακτορικού στην Ιστορία της Επιστήμης τους, με ιδιαίτερη έμφαση στην Κύπρο.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

4 ΧΡΟΝΙΑ

ΕΛΛΗΝΙΚΑ

ΠΛΗΡΟΥΣ ΦΟΙΤΗΣΗΣ

ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΝΕΑΠΟΛΙΣ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΕΚΠΟΝΗΣΗ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΗΣ ΔΙΑΤΡΙΒΗΣ ΣΤΗΝ ΝΕΌΤΕΡΗ ΚΑΙ ΣΎΓΧΡΟΝΗ ΙΣΤΟΡΊΑ

ΚΑΝΤΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΣΟΥ

Συμπληρώστε τη φόρμα εδώ ή δηλώστε το ενδιαφέρον σας και ένας από τους συμβούλους εισδοχής μας θα επικοινωνήσει μαζί σας για καθοδήγηση και πρόσθετες πληροφορίες.

OUR FACULTY & STAFF

Γιώργος Γεωργής

Καθηγητής Νεότερης Ιστορίας

Πρόεδρος Τμήματος Ιστορίας, Πολιτικής και Διεθνών Σπουδών

Συντονιστής Μεταπτυχιακού στην Ιστορία και Μεταπτυχιακό στη Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία (Εξ αποστάσεως)

Ο Γιώργος Γεωργής είναι Καθηγητής του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφου, μέλος του Συμβουλίου και Διευθυντής των Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων Ιστορίας του ίδιου Πανεπιστημίου.

Παντελής Σκλιάς

Καθηγητής Διεθνούς Πολιτικής Οικονομίας

Πρύτανης Πανεπιστημίου Νεάπολις

Συντονιστής Πτυχίο στις Διεθνείς Σχέσεις και Ασφάλεια, Μεταπτυχιακό στην Ευρωπαϊκή Πολιτική και Διακυβέρνηση (Συμβατικό και Εξ αποστάσεως) και Mεταπτυχιακό στις Διεθνείς Σχέσεις, τη Στρατηγική και την Ασφάλεια (Εξ αποστάσεως)

Ο Παντελής Σκλιάς (Πρύτανης του Πανεπιστημίου Νεάπολις) είναι Καθηγητής Διεθνούς Πολιτικής Οικονομίας. Αποφοίτησε το 1990 από το Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Διεθνών Σπουδών του Παντείου Πανεπιστημίου.

Μάριος Λεωνίδα Ευρυβιάδης

Καθηγητής στις Διεθνείς Σχέσεις και Ασφάλεια

Αναπληρωτής Πρόεδρος Τμήματος Ιστορίας, Πολιτικών και Διεθνών Σπουδών

Ο Μάριος Λεωνίδα Ευρυβιάδης είναι Καθηγητής Διεθνών Σχέσεων και Ιστορίας στο Πανεπιστήμιο Νεάπολις Πάφου. Είναι επίσης Senior Fellow και Director of Resources στο European Rim Policy and Investment Council, Λάρνακα.

Γεώργιος Μαρής

Επισκέπτης Ερευνητής Πολιτική Οικονομία των Διεθνών Σχέσεων

Ο Γεώργιος Μαρής είναι Αναπληρωτής Καθηγητής στο Τμήμα Μεσογειακών Σπουδών του Πανεπιστήμιο Αιγαίου με κύριο αντικείμενο την Πολιτική Οικονομία των Διεθνών Σχέσεων.

Κατερίνα Παπαζαχαρία

Λέκτορας στην Διπλωματική Ιστορία και Διεθνείς Σχέσεις

Η Κατερίνα Παπαζαχαρία είναι διδάκτωρ Βυζαντινής Ιστορίας. Σπούδασε στη Φιλοσοφική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στο Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας .

Κυριάκος Ιακωβίδης

Λέκτορας στην Νεότερη Ιστορία

Γεννήθηκε στη Λεμεσό το 1984.Πτυχίο δημοσιογραφίας (Queen Margaret University, Edinburgh). Μεταπτυχιακό στην Ιστορία (Royal Holloway). Κάτοχος διδακτορικού τίτλου από το Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Αντώνης Κλάψης

Επισκέπτης Ερευνητής Διπλωματία και Διεθνής Οργάνωση

Βοηθός Συντονιστής Μεταπτυχιακού στη Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία (Εξ αποστάσεως)

Ο Αντώνης Κλάψης είναι Επίκουρος Καθηγητής Διπλωματίας και Διεθνούς Οργάνωσης στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Διεθνών Σχέσεων του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου.

Δημήτρης Ν. Χρυσοχόου

Επισκέπτης Καθηγητής Θεωρίας και Θεσμών Ευρωπαϊκής Ολοκλήρωσης

Ο Δημήτρης Ν. Χρυσοχόου είναι Καθηγητής Θεωρίας και Θεσμών της Ευρωπαϊκής Ολοκλήρωσης στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

Μερσίλεια Αναστασιάδου

Λέκτορας στη Διπλωματία και Διεθνείς Σχέσεις

Βοηθός Συντονίστρια Πτυχίο στις Διεθνείς Σχέσεις και Ασφάλεια, Μεταπτυχιακό στην Ευρωπαϊκή Πολιτική και Διακυβέρνηση (Συμβατικό και Εξ αποστάσεως) και Mεταπτυχιακό στις Διεθνείς Σχέσεις, τη Στρατηγική και την Ασφάλεια (Εξ αποστάσεως)

Η Μερσίλεια Αναστασιάδου είναι Λέκτορας με γνωστικό αντικείμενο Διπλωματία και Διεθνείς Σχέσεις στο Τμήμα Ιστορίας, Πολιτικής και Διεθνών Σπουδών του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφου...
Γενική αρχή των διδακτορικών σπουδών είναι η ουσιαστική συνεισφορά του/της κατόχου του διδακτορικού διπλώματος στην εξέλιξη της γνώσης στον αντίστοιχο επιστημονικό κλάδο.