ΕΔΡΑ JEAN MONNET

Submenu

Εκδηλώσεις και έρευνα

Εκδηλώσεις στο πλαίσιο της Έδρας Jean Monnet: Στο πλαίσιο των δράσεων της Έδρας διοργανώνεται σειρά εκδηλώσεων, με αποδέκτες όχι μόνο τους φοιτητές, αλλά και τους δικηγόρους, δικαστές, υπεύθυνους χάραξης πολιτικής και την κοινωνία των πολιτών σε εθνικό και περιφερειακό επίπεδο. Σκοπός είναι να ενισχυθεί η προβολή του έργου, η διάχυση των αποτελεσμάτων της έρευνας και η ενημέρωση του κοινού σχετικά με τη δράση της ΕΕ σε αυτόν τον τομέα.

1. Διάλεξη από τον προσκεκλημένο ειδικό Δρ Γ. Γκουντή (PhD, University Ludwig Maximilian of Munich) με θέμα το τεκμήριο αθωότητας στην προδικασία και στην ποινική δίκη (15 Φεβρουαρίου 2021)
  2. Διάλεξη από την προσκεκλημένο ειδικό Δρ M. Μουσουλίδου (PhD, University of Leicester) για το ρόλο της ψυχολογίας στις ποινικές έρευνες και στην ποινική δίκη (01 Μαρτίου 2021)
  3. Διάλεξη από τον προσκεκλημένο ειδικό κ. Μ. Ματθαίου (πρώην Ανώτερος Επαρχιακός Δικαστής) για τη χρήση τηλεπικοινωνιακών δεδομένων και νέων τεχνολογιών στην ποινική δίκη (12 Απριλίου 2021)
  4. Διάλεξη από τον προσκεκλημένο ειδικό κ. Ε. Βασιλείου (Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Κύπρο) για το ρόλο, δράσεις και πρωτοβουλίες του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου (22 Απριλίου 2021)
  5. Διαδικτυακό σεμινάριο (webinar) για την καταπολέμηση στην οικονομικής εγκληματικότητας στην ΕΕ (ημερομηνία που θα ανακοινωθεί)
  6. Επιστημονικό συνέδριο για την στρατηγική της ΕΕ κατά των προϊόντων του εγκλήματος στην εποχή μετά τη Συνθήκη της Λισαβόνας (ημερομηνία που θα ανακοινωθεί)

Συμμετοχές του κατόχου της Έδρας σε διεθνή συνέδρια: Μετά από την απονομή της Έδρας Jean Monnet Chair στο NUP, ο κάτοχος Δρ. Γ. Παυλίδης συμμετείχε με εισηγήσεις στα ακόλουθα διεθνή συνέδρια και workshops:

1. Προσκεκλημένος ομιλητής στο “2021 Nanjing Forum”, που διοργανώνει η UNESCO Chair on Peace Studies, Nanjing University, China (Χειμερινό Εξάμηνο 2021).
  2. UCLouvain, Université de Liège, Université de Bourgogne Franche-Comté, Association Internationale de Droit Économique, Conference: “Emerging countries at the heart of the major global balances” (25-26 Νοεμβρίου 2021). Τίτλος εισήγησης: “Dealing with a Sovereign Debt Pandemic in the Era of Deglobalization and Global Imbalances”.
  3. Bocconi University, Milan / Italy & the Society of International Economic Law (SIEL), Seventh Biennial SIEL Global Conference: “Rethinking Global Economic Governance” (7-9 Ιουλίου 2021). Τίτλος εισήγησης: “International Regulation of Stablecoins and Money Laundering”.
  4. Asser Institute – Centre for International & European Law, CLEER Conference on Informal Law-Making in EU External Relations Law (8 Απριλίου 2021). Τίτλος εισήγησης: «Revisiting the EU Policy on High-Risk Third Countries: Informal Arrangements and Synergies with the FATF Listing Process»
  5. University of Zurich, 2nd Geneva-Zurich Seminar on Sustainable Finance, “Sustainable Finance and Digitalisation” (25 Μαρτίου 2021). Τίτλος εισήγησης: «Digitalization and Standardization of Green Bonds: The Case of Extra-Financial Reporting»
  6. Συμμετοχή του κατόχου της Έδρας ως ειδικού για θέματα AML στην Digital Currency Global Initiative, Stanford University/ITU (ongoing research project).

Έρευνα και δημοσιεύσεις του κατόχου της Έδρας: Μετά από την απονομή της Έδρας Jean Monnet Chair στο NUP, ο κάτοχος Δρ. Γ. Παυλίδης διεξήγαγε έρευνα που οδήγησε στις ακόλουθες δημοσιεύσεις:

1. Pavlidis, G., The Troubling Shortcomings of International Asset Freezes: The Hunt for Gaddafi’s Lost Billions, African Journal of International and Comparative Law [approved & forthcoming in issue 3/2021]
  2. Pavlidis, G., Asset Recovery in the European Union: Implementing a ‘No Safe Haven’ Strategy for Illicit Proceeds, Journal of Money Laundering Control, Vol. 24, 2021 [EarlyCite]
  3. Pavlidis G., Strengthening Asset Recovery in the Context of International Criminal Court Proceedings, Swiss Review of International & European Law, 2020/4
  4. Pavlidis G., El Grupo de Acción Financiera (GAFI) treinta años después: el futuro de la lucha internacional contra el blanqueo de capitales y la financiación del terrorismo, Revista de Estudios Jurídicos, vol. 2020/1, p. 434 ff

Waiver: Η υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την παραγωγή αυτών των εισηγήσεων, μελετών και εκδόσεων δεν αποτελεί έγκριση του περιεχομένου, το οποίο αντικατοπτρίζει μόνο τις απόψεις των συγγραφέων, και η Επιτροπή δεν μπορεί να θεωρηθεί υπεύθυνη για οποιαδήποτε χρήση των πληροφοριών που περιέχονται.

Για περισσότερες πληροφορίες βλ. τη σχετική σελίδα στα αγγλικά