Submenu

Ακαδημαϊκή διδασκαλία και ανοιχτή εκπαίδευση

Η Έδρα UNESCO του NUP υποστηρίζει την πανεπιστημιακή διδασκαλία σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο στους τομείς της ανθρώπινης ανάπτυξης, της ανθρώπινης ασφάλειας και της καταπολέμησης του διεθνούς εγκλήματος. Οι δραστηριότητες αυτές είναι συμβατές με τη στρατηγική αποστολή του NUP και ειδικά της Νομικής Σχολής, που στοχεύουν να βελτιώνουν συνεχώς την ποιότητα των ακαδημαϊκών σπουδών και να εμπλουτίζουν το περιεχόμενο των μαθημάτων με τις τελευταίες νομικές εξελίξεις. Σε αυτό το πλαίσιο, οι διδακτικές δραστηριότητες της Έδρας προωθούν την αποστολή της UNESCO μέσα στην πανεπιστημιακή κοινότητα του NUP, αλλά και στην ευρύτερη κοινωνία.
Η έδρα της UNESCO στο NUP υποστηρίζει επίσης την Ανοιχτή Εκπαίδευση μέσω της ανάπτυξης και διάδοσης ανοιχτών εκπαιδευτικών πόρων (Open Educational Resources, OERs) στον τομέα της ανθρώπινης ανάπτυξης, της ανθρώπινης ασφάλειας και της καταπολέμησης του διεθνούς εγκλήματος και της παράνομης διακίνησης πολιτιστικών αγαθών.