ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

Submenu

Δίκτυο Συνεργασίας Βιβλιοθηκών

ΟΔΗΓΟΣ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΚΥΠΡΟΥ-ΕΛΛΑΔΑΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΝΕΑΠΟΛΙΣ

Η  Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου ΝΕΑΠΟΛΙΣ στα πλαίσια της εξυπηρέτησης των ολοένα και αυξανόμενων αναγκών για πληρέστερη δυνατή κάλυψη σε έντυπο βιβλιογραφικό υλικό των εξ αποστάσεως φοιτητών της, τόσο σε Κύπρο όσο και Ελλάδα, παρέχει έναν Οδηγό με τις απαραίτητες πληροφορίες.

ΚΥΠΡΟΣ

Πρόσβαση σε έντυπο βιβλιογραφικό υλικό μέσω Διαδανεισμού σε συνεργαζόμενες Ακαδημαϊκές Βιβλιοθήκες και Οργανισμούς-Κατάλογος-Διαδικασίες-Πληροφορίες.

Όσοι εξ αποστάσεως φοιτητές μας προέρχονται από Κύπρο βλέπουν πιο κάτω τον κατάλογο των Βιβλιοθηκών στις οποίες μπορούν μέσω του Πανεπιστημίου μας να έχουν πρόσβαση στο υλικό τους. Αρχικά και εφόσον το υλικό δεν υπάρχει στη συλλογή μας μπορούν να ελέγξουν σε ποια από τις παρακάτω Βιβλιοθήκες υπάρχει το υλικό που αναζητούν. Παρέχονται οι σχετικοί σύνδεσμοι με online πρόσβαση στους Καταλόγους των Βιβλιοθηκών όπου μπορούν οι φοιτητές να κάνουν τη σχετική αναζήτηση.

Ακολουθούμενη Διαδικασία

• Οι φοιτητές αποστέλλουν ηλεκτρονικό αίτημα για διαδανεισμό υλικού στο email της Βιβλιοθήκης του Πανεπιστημίου Νεάπολις:[email protected]. Τα βιβλία μπορούμε είτε να τα ζητήσουμε να σταλούν στην Βιβλιοθήκη Νεάπολις Πάφου είτε κατά περίπτωση να παραληφθούν από τον ίδιο τον φοιτητή στη Βιβλιοθήκη στην οποία υπάρχει το τεκμήριο.
  • Αποστέλλεται ηλεκτρονικό αίτημα από τη Βιβλιοθήκη Νεάπολις στο αντίστοιχο γραφείο διαδανεισμού της τοπικής Βιβλιοθήκης με τα στοιχεία του φοιτητή και τα ζητούμενα τεκμήρια.
  • Ακολούθως ο φοιτητής ενημερώνεται ηλεκτρονικά για τον χρόνο παραλαβής του υλικού. Η δαπάνη βαρύνει τον αιτούντα και καλύπτει την τιμή που καταβάλλει η Βιβλιοθήκη στον προμηθευτή συν τα έξοδα αποστολής.

Κατάλογος Συνεργαζόμενων Ακαδημαϊκών Κυπριακών Βιβλιοθηκών και Θρησκευτικών Ιδρυμάτων

ΕΛΛΑΔΑ

Πρόσβαση μέσω Διαδανεισμού σε συνεργαζόμενες Ακαδημαϊκές Βιβλιοθήκες-Κατάλογος-Διαδικασίες-Πληροφορίες.

Όσοι εξ αποστάσεως φοιτητές μας διαμένουν στην Ελλάδα κοντά σε ένα από τα παρακάτω συνεργαζόμενα Ακαδημαϊκά Ιδρύματα και χρειάζονται πρόσβαση σε δανεισμό υλικού, θα πρέπει πρώτα να ελέγξουν μέσα από τους παρεχόμενους συνδέσμους με online πρόσβαση στους Καταλόγους των Βιβλιοθηκών, πού υπάρχει το ζητούμενο από εκείνους υλικό.

Στην περίπτωση που υπάρχει το αναζητούμενο υλικό σε μια εκ των παρακάτω Βιβλιοθηκών τότε ακολουθείται η εξης διαδικασία.

Ακολουθούμενη Διαδικασία

• Οι φοιτητές αποστέλλουν ηλεκτρονικό αίτημα για διαδανεισμό υλικού στο email της Βιβλιοθήκης Νεάπολις: [email protected]. με τα στοιχεία των βιβλίων και της Βιβλιοθήκης όπου υπάρχουν και από όπου θα παραληφθούν τα τεκμήρια.
  • Αποστέλλεται από τη Βιβλιοθήκη Νεάπολις ηλεκτρονικό αίτημα στο αντίστοιχο γραφείο διαδανεισμού της τοπικής Βιβλιοθήκης με τα στοιχεία του φοιτητή και τα ζητούμενα τεκμήρια.
  • Ακολούθως οι φοιτητές ενημερώνονται ηλεκτρονικά για τον χρόνο μετάβασής τους και παραλαβής του υλικού έχοντας μαζί τους την αστυνομική και φοιτητική του ταυτότητα. Αυτή η διαδικασία θα επαναλαμβάνεται κάθε φορά που θα υπάρχει παρόμοιο αίτημα.

Κατάλογος Συνεργαζόμενων Βιβλιοθηκών Ελληνικών Πανεπιστημίων:

Πρόσβαση σε έντυπο υλικό σε Ακαδημαϊκές Βιβλιοθήκες με καθεστώς εξωτερικού χρήστη.

• Διαδικασίες-Πληροφορίες
    Ακολουθεί κατηγορία με Βιβλιοθήκες Ακαδημαϊκών Ιδρυμάτων και Οργανισμών στην Ελλάδα, στις οποίες οι φοιτητές μας μπορούν να αξιοποιήσουν και να δανειστούν υλικό με το καθεστώς του εξωτερικού χρήστη.
    Τα δικαιώματα εγγραφής είναι ΔΩΡΕΑΝ, εκτός του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων  και κατά περίπτωση του Πανεπιστημίου Πάτρών, όπου καταβάλλεται το σχετικό αντίτιμο ανάλογα με τον χρόνο χρήσης της υπηρεσίας. Καταρχήν οι φοιτητές μας θα πρέπει να ελέγξουν από τους σχετικούς συνδέσμους που παρατίθενται αν υπάρχει το ενδιαφερόμενο υλικό και εν συνεχεία μεταβαίνουν στις αντίστοιχες τοπικές Βιβλιοθήκες με τη φοιτητική και αστυνομική τους ταυτότητα όπου αιτούνται να γίνουν μέλη ως εξωτερικοί χρήστες. Ακολούθως θα μπορούν πλέον να εξυπηρετούνται ΧΩΡΙΣ τη δική μας διαμεσολάβηση.

Επίσης ισχύει κατά περίπτωση η υπηρεσία εσωτερικού διαδανεισμού μεταξύ των παραρτημάτων για μεταφορά ενός βιβλίου από τη μια Βιβλιοθήκη στην άλλη με το ανάλογο κόστος να βαρύνει εξολοκλήρου τον χρήστη.

Κατάλογος Ακαδημαϊκών Βιβλιοθηκών και Ιδρυμάτων με δυνατότητα πρόσβασης σε δανεισμό με καθεστώς Εξωτερικού Χρήστη:

Σημείωση για Καθεστώς Εξυπηρέτησης στις Βιβλιοθήκες του ΕΚΠΑ-ΑΣΟΕΕ-ΔΙΠΑΘ

Στις Βιβλιοθήκες του ΕΚΠΑ (Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών)  (η αναζήτηση στον ενιαίο κατάλογο εδώ) με απαραίτητο όρο την κατοχή αστυνομικής ταυτότητας, υπάρχει η δυνατότητα πρόσβασης στα αναγνωστήρια, στις ηλεκτρονικές βάσεις, καθώς και η δυνατότητα βραχυχρόνιου δανεισμού έντυπου υλικού ΑΥΘΗΜΕΡΟΝ για φωτοτυπίες. Αντίστοιχες υπηρεσίες παρέχονται και στις Βιβλιοθήκες του Οικονομικού Πανεπιστημίου  Αθηνών (ΑΣΟΕΕ) και της Βιβλιοθήκης του Αλεξάνδρειου ΤΕΙ Θεσσαλονίκης (Διεθνές Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης). Σε ό,τι αφορά το υλικό υπάρχει η δυνατότητα ΜΟΝΟ για φωτοτυπίες κεφαλαίων στους χώρους των Πανεπιστημίων με την επίδειξη της αστυνομικής ταυτότητας ΧΩΡΙΣ να υπάρχει η δυνατότητα Δανεισμού βιβλιογραφικού υλικού.

Παροχή συνδέσμων για αναζήτηση βιβλιογραφικού υλικού σε Καταλόγους Ειδικών Ακαδημαϊκών Βιβλιοθηκών, Δημόσιων, και Δημοτικών.

Για περισσότερες πληροφορίες διευκρινήσεις απευθύνεστε στη σελίδα διαδανεισμού και στο προσωπικό της Βιβλιοθήκης.

Τηλ. 00357 26843313, email: [email protected]